Album wydany na rocznicę czterdziestolecia wrocławskiej kawiarni Art Cafe Kalambur założonej w 1982 roku przez Bogusława Litwińca. 
Historia lokalu zawarta w publikacji obejmuje lata 1982-2022 i zawiera wywiady z twórcami kawiarni, projektantami, animatorami, aktorami, managerami,  stałymi bywalcami, fotografami oraz barmanami. 
 
Blog Książki pod ręką: 
„Kawiarnia pod Kalamburem (obecnie Art Cafe Kalambur) to miejsce, które wymyślił Bogusław Litwiniec, a które od 1982 do 2002 prowadziła i rozwijała Halina Litwiniec. Było ono i jest wyjątkową instytucją kultury. Jest, bo w roku 2002 stery statku Kalambur przejął Michał Litwiniec, tworząc też młodszą siostrę Kawiarni pod Kalamburem, czyli Kalaczakra Gallery & Coffee.
W albumie przeczytacie o niesamowitej, barwnej historii. O trudnych początkach w latach 80., nowatorskich pomysłach i realizacjach teatralnych (w Kawiarni pod Kalamburem funkcjonowała również scena, wystawiane były spektakle i to jakie!), koncertach, wernisażach, działaniach, spotkaniach, rozmowach, międzynarodowych festiwalach awangardy teatralnej, które w szarą rzeczywistość PRL-u wpuściły światło sztuki i które otworzyły we Wrocławiu kulturalne okno na cały świat. I przede wszystkim o ludziach, którzy to magiczne miejsce tworzyli i tworzą, bo bez ich wyobraźni i energii, niezwykłej pracowitości, cierpliwości, dzięki ich uporowi niemożliwe stało się i jest możliwe.
Jest też przebogata dokumentacja fotograficzna, nie tylko z zasobów archiwum Teatr Kalambur, czyli teraz Stowarzyszenia Europejskich Więzi, ale także z prywatnych albumów i szuflad – to rzeczy bezcenne. Są osobiste wspomnienia gościń i gości, twórczyń i twórców, pracowniczek i pracowników.
Kawiarnia pod Kalamburem ma już czterdzieści lat. Przez jej wnętrza przewinęły się tysiące osób, a każda z nich zaniosła klimat tego miejsca dalej w świat. Gdy raz się tutaj zajrzało, wstąpiło, pobyło, nie da się tego zapomnieć.
Mogę tylko życzyć, by Kawiarnia rozwijała się nadal i śmiało żeglowała po morzach i ocenach wyobraźni wraz z młodszą siostrą Kalaczakrą. A Wam bardzo polecam ten album. Można o niego pytać, pisząc do Art Cafe Kalambur (kiedyś Kawiarnia pod Kalamburem).
Jeśli będziecie we Wrocławiu, koniecznie musicie wpaść tam też na kawę!” 
 
 
Jeżeli chodzi o statystyki:
– 267 stron
– 424 zdjęć plus kolaże i plakaty
– 40 fotografów
– 467 nazwisk w indeksie osób występujących na stronach książki
– Kalendaria koncertowe i wystawowe
– Księga gości
– Obłędny pop up kawiarni i krokodylicy
– Twarda oprawa
– Limitowana edycja 600 sztuk
 
 
 
Wydawcy:
Fundacja Kalambur
Ośrodek Kultury i Sztuki Wrocław 
Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.
ISBN: 978-83-956730-3-0
 
Album ukazał się przy wsparciu środków Gminy Wrocław.
Album współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.