Logo_Karpowicz_jasne_ok

Tymoteusz Karpowicz to patron nieoczywisty. Dla nas idealny. Postać-legenda, ale nie na tyle głośna, by nazwać ją kultową. Poeta równie ważny, co niezrozumiany. Mocno związany z Wrocławiem, ale jednocześnie zdecydowanie umykający wszelkiej lokalności. Wymagający, a przez to przynoszący wyjątkową satysfakcję czytelnikowi. Poetycki rewolucjonista, tworzący nową definicję słowa „eksperyment”. Postać szalenie dla nas ważna.

Powołując Fundację jego imienia w 2009 roku, włączyliśmy się w sferę aktywności nie tylko Dolnego Śląska, ponieważ w założeniu postawiliśmy sobie za cel przekraczanie granic, czego w wierszach stale dokonywał nasz Patron. Granic terytorialnych, ale również tych związanych z mentalnością. Z życiem umysłowym.

Od 2009 r. nieprzerwanie prowadzimy witrynę literacką fundacja-karpowicz.org. W 2010 r. na wrocławskim Rynku powstała założona przez nas Księgarnia Tajne Komplety, rok później otworzyliśmy księgarnię filmową, która wpierw działała we wrocławskim DCF-ie wpierw pod nazwą Nieme Kino, a od 2012 r. w kinie Nowe Horyzonty jako Tajne Komplety – Nowe Horyzonty. Od 2010 roku na terenie kilku dolnośląskich miast organizujemy festiwal literacki preTEXTY.  Prowadzimy również działalność wydawniczą – dotychczas wydaliśmy 15 ytułów, m. in. jedyny polski przekład wierszy Elfriede Jelinek czy prekursorską antologię literatury Dolnego Śląska Rozkład jazdy. Jesteśmy również organizatorami Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na autorską książkę poetycką.

Wierzymy, że Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza dalej będzie zaznaczać swą stałą i żywiołową obecność na mapie kulturalnej i edukacyjnej Polski. Nie tylko poprzez Patrona, ale przede wszystkim dążeniem do zrealizowania zamierzeń, jakie  sobie postawiliśmy.

Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Ul. Probusa 9/4