Nasze wydawnictwa
Od 2010 roku wydaliśmy ponad 50 tytułów poezji i prozy współczesnej. Publikacje dostępne w Księgarni TAJNE KOMPLETY, Przejście Garncarskie 2, Wrocław (Rynek) oraz on-line w naszej księgarni internetowej: www.tajnekomplety.pl oraz w dobrych księgarniach na terenie kraju.
Nasze książki chcą, żebyś je zobaczył!
http://fundacja-karpowicz.org/projekty/dzialalnosc-wydawnicza/
Zasady etyki publikacyjnej
Stosowane przez Wydawnictwo standardy etyczne oparte są:
- na wytycznych Komitetu do spraw Etyki Publikacji (COPE), które są dostępne pod adresem: http://publicationethics.org/files/Code_of_conduct_for_journal_editors_Mar11.pdf
- na zaleceniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowanych w formie broszury Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (Warszawa, 2011)
- na zasadach etycznych obowiązujących w innych wydawnictwach naukowych.
Oczekiwania wobec Wydawcy:
- Wydawnictwo Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza przykłada szczególną wagę do konieczności stosowania standardów etycznego postępowania wszystkich stron biorących udział w procesie wydawniczym.
- Kieruje się przy tym sprawiedliwymi i etycznymi procedurami kwalifikacji, selekcji i opiniowania złożonych do druku tekstów.
- Wydawnictwo podejmuje decyzję o przyjęciu pracy do druku w sposób jawny i przejrzysty.
- Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu książki do publikacji opiera się na jej znaczeniu, oryginalności, przejrzystości i wpływu na rozwój nauki oraz na podstawie dwóch niezależnych recenzji.
- Zwracana jest uwaga na przestrzeganie właściwych zasad przez autorów w zakresie wiarygodności źródeł, na które się powołują, stosowania cytatów i zapożyczeń.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia przez autora tekstu zasad etycznych (np. zduplikowana publikacja, plagiat, sfabrykowanie danych, nieprawdziwa lista autorów, ghostwriting, guest authorship), redaktor ma obowiązek odrzucić tekst i poinformować autora o wyniku postępowania i działaniach redakcji.
- Redakcja zapewnia poufność i bezpieczeństwo danych osobowych autorów i wszelkich współpracowników.
Oczekiwania wobec autorów:
- Autorzy są zobligowani do zagwarantowania oryginalności dzieła i poszanowania praw autorskich innych osób.
- Publikacja powinna zostać przygotowana według wytycznych umieszczonych na stronie Wydawnictwa.
- Wszelkie formy plagiatu oraz autoplagiatu, o ile zostaną wykryte, są podstawą do odrzucenia pracy.
- Autorzy zobowiązani są do ujawnienia procentowego udziału poszczególnych osób w powstaniu publikacji naukowej, podania źródła finansowania publikacji, a także poinformowania o ewentualnym wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów. Odpowiedzialność za podanie informacji ponosi autor zgłaszający publikację.
- Wszystkie fragmenty tekstów, ilustracji, ryciny, schematy, tabele itp., pochodzące z innych dzieł, są chronione prawem autorskim. Umieszczenie w książce materiałów chronionych prawem autorskim będzie możliwe pod warunkiem uprzedniego dostarczenia przez Autora do Wydawnictwa pisemnej zgody właściciela praw autorskich.
- W przypadku podejrzeń o naruszenie etyki stosowane są procedury zalecane przez Comittee on Publication Ethics.
Oczekiwania wobec recenzentów:
- Wszystkie wydawane w Wydawnictwie książki poddawane są recenzji wydawniczej, przygotowywanej przez specjalistów w danej dyscyplinie i tematyce.
- Recenzent powinien dokładnie zapoznać się z recenzowaną publikacją i dochować wszelkich starań, aby rzetelnie i uczciwie ocenić jego wartość profesjonalną i poznawczą, samodzielność i nowatorstwo, stosownie do aktualnego stanu reprezentowanej przez siebie dyscypliny nauki.
- Recenzja musi mieć formę pisemną.
- Recenzent ocenia: stopień zainteresowania podjętej problematyki, aktualność tematyki, oryginalność rezultatów, adekwatność wykorzystanych źródeł, poprawność metodologiczną (użyte metody, poprawność wyników itd.) oraz poprawność językową.
- Niedopuszczalne jest zwłaszcza wystawianie recenzji składających się głównie z zarzutów, lecz zwieńczonych konkluzją pozytywną. Podobnie niedopuszczalne są recenzje utrzymane w tonie emocjonalnym, jawnie nieobiektywne, a zwłaszcza złośliwe lub złożone z pochwał bez pokrycia.
- Recenzja powinna kończyć się rekomendacją o przyjęciu (bez zastrzeżeń, po poprawkach redakcyjnych lub zmianach merytorycznych) lub o odrzuceniu pracy.
Procedura wydawnicza
Szanowni Państwo,
w trosce o dobrą komunikację, sprawność i terminowość podajemy szczegółowe zasady kwalifikowania do wydania publikacji naukowych oraz przebiegu procesu wydawniczego.
1. Złożoną propozycję książki przyjmuje do programu wydawniczego lub odrzuca osoba redaktora związanego z Wydawnictwem.
2. Wydanie książki naukowej jest zależne od zewnętrznego finansowania – innymi słowy, jego uzyskanie jest warunkiem podjęcia procesu wydawniczego.
2. Po decyzji Autora/Redaktora o wyborze naszego wydawnictwa i otrzymaniu potwierdzenia finansowania kierujemy książkę do recenzji wydawniczej.
Autor lub/i Redaktor proponują osoby potencjalnych recenzentów. Wydawnictwo przesyła zapytanie do wybranego recenzenta – specjalisty z danej dyscypliny naukowej, a po uzyskaniu jego zgody przesyła dzieło do wykonania recenzji.
3. W tym samym czasie materiały tekstowy i graficzny są weryfikowane pod względem praw autorskich. Do wydania dopuszczane są tylko elementy autorskie lub takie, dla których Autor pozyskał zgody na publikację w swojej pracy. W tym celu poprosimy o przesłanie spisu ilustracji oraz wypełnienie odpowiednich formularzy.
4. Monografie zbiorowe podlegają tym samym procedurom kwalifikacyjnym – konieczne jest jednak zawarcie umowy o publikację w Wydawnictwie z każdym z autorów. Redaktor tomu zbiorowego dołącza do spisu treści listę mailingową z adresami Autorów, a Wydawca przesyła do nich tekst umowy. Warunkiem zakwalifikowania pracy do procesu redakcyjnego jest odesłanie do Wydawnictwa kompletu umów autorskich.
5. Pozytywna recenzja, komplet umów autorskich, wyjaśnione prawa i ostateczna wersja komputeropisu są podstawą do przejścia do kolejnego etapu – etapu wydania, czyli redakcji, składu, korekt i druku.
Osobą odpowiedzialną za kontakt z Autorami jest Łukasz Plata.
Książki wydane przez Wydawnictwo podlegają procedurze recenzji wewnętrznej i recenzji zewnętrznej.
- Recenzja wewnętrzna obejmuje ocenę zgłoszonej publikacji z punktu widzenia zgodności z profilem wydawnictwa i zachowaniem wymogów formalnych.
- Pozytywna recenzja wewnętrzna jest warunkiem koniecznym do przekazania pracy recenzentowi zewnętrznemu. Wydawca dokonuje wyboru recenzenta/lub recenzentów/, będącemu specjalistą w dziedzinie, której dotyczy nadesłany tekst.
- Gdy pozytywna recenzja wewnętrzna nie budziła kontrowersji, praca jest skierowana do jednego niezależnego recenzenta zewnętrznego, wywodzącego się z polskich lub zagranicznych instytucji naukowo-badawczych
- Recenzja zawiera ostateczne wskazówki w sprawie: przyjęcia pracy do druku bez poprawek, przyjęcia pracy do druku po wprowadzeniu wymaganych poprawek lub odrzucenia pracy.
- Ostateczną decyzję o wydaniu publikacji i ewentualnym naniesieniu przez autora poprawek podejmuje Wydawca.