tytol pamie?tam web

Uwaga, przedłużamy termin zgłaszania wspomnień do 05.07.2015!

Po dużym sukcesie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…” ruszamy z poszukiwaniem wspomnień do miast Dolnego Śląska.

Jeżeli chcesz utrwalić wspomnienia dotyczące swojego miasta, przejdź do formularza zgłoszeniowego . Zajmie Ci to trzy minutki, a Twoje wspomnienia mogą zostać opublikowane w 32 nr Magazynu Materiałów Literackich Cegła.

Wystarczy wpisać maksymalnie trzy krótkie propozycje do 200 znaków wspomnień dotyczących którejś z miejscowości Dolnego Śląska (za wyjątkiem Wrocławia) rozpoczynające się od słowa: Pamiętam, że…

Najciekawsze propozycje wspomnień zostaną nagrodzone publikacją w 32 nr Cegły, która będzie stanowić wydawnictwo towarzyszące jesiennej edycji Festiwalu Literackiego preTEXTY odbywającego się w 8 miastach naszego regionu.

Propozycje można nadsyłać do 05.07.2015. Po tym terminie baza będzie nadal aktywna, a nadesłane propozycje będą zamieszczane na portalu www.dolnoslaskosc.pl

Zachęcamy instytucje lokalne, samorządy, osoby prywatne do nagłośnienia wydarzenia i informowania o projekcie!

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU!

baner web 2

Idea projektu:

Zapraszamy wszystkich do udziału w nietuzinkowym wydarzeniu literackim. Cel, jaki sobie założyliśmy, to wydanie publikacji książkowej, stanowiącej zapis zbiorowej pamięci mieszkańców Dolnego Śląska, jak również osób, które bywały w regionie z okazji, dajmy na to, studiów, delegacji czy wakacji.
Pragniemy z udziałem Was stworzyć literacki, zbiorowy pamiętnik, który w swojej idei odnosi się do dwóch słynnych książek: „I remember” Joego Brainarda, a także Georgesa Pereca „Pamiętam że”, której inspiracją była wspomniana właśnie „I remember”. Więcej informacji o tych tytułach znajdziecie w zakładce po lewej.

banerki zbiorowy pamie?tnik-01

Każda osoba, która będzie chciała wziąć udział w wydarzeniu i wspomnieć Dolny Śląsk, może wysłać swoje wspomnienia poprzez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, przynieść osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną na adres: Księgarnia Tajne Komplety (Wrocław 50-107, ul. Przejście Garncarskie 2), propozycję 3 swoich zdań do zbiorowego pamiętnika. Redaktorzy Magazynu Cegła wybiorą najciekawsze frazy z nadesłanych propozycji, ułożą je w całość i zredagują stylistycznie, a następnie przygotowany materiał zaistnieje w formie książki.
Dzięki temu powstanie zbiorowy pamiętnik mieszkańców Dolnego Śląska, składający się z kilkuset ? lub nawet kilku tysięcy ? zdań „Pamiętam, że…”. Pamiętnik ten będzie ukazywać historię regionu, jego mieszkańców ? i bywalców ? w zupełnym rozproszeniu i fragmentaryczności.
Tym samym to Wy staniecie się autorami tej wyjątkowej ? na skalę światową ? publikacji. Liczymy, że do projektu przyłączą się również osoby publiczne, autorytety z środowisk kultury, polityki, nauki ? rozpoznawalne wśród mieszkańców regionu i kraju.

Jakie frazy będą dla redaktorów Magazynu Cegła najbardziej interesujące?
32 nr Magazynu Cegła ma nawiązywać do książki ?Pamiętam że? Georga Pereca. Autor spisywał przez wiele lat spontaniczne frazy związane z jego życiem i układał je w ciągi zdań, dla przykładu:
?115) Pamiętam, że na kolei była także trzecia klasa.?
?295) Pamiętam watę cukrową na festynach ludowych.?

Nas będą interesować podobne, spontaniczne , krótkie zdania, przy czym muszą one być związane z miejscowościami Dolnego Śląska, np.:
? Pamiętam, że w Kowarach było kiedyś Kino Orzeł, w którym oglądane były „Poranki”
? Pamiętam, że po jeleniogórskich Ligach Rocka chodziło się na wino do parku przy garnizonowym.
? Pamiętam, że podczas powodzi w 1997 opalałem się w Hiszpanii.

Co należy teraz zrobić:
? zapoznaj się z regulaminem projektu . To bardzo ważne, ponieważ Twoja propozycja będzie częścią publikacji 32 nr Magazynu Cegła.
? wpisz w FORMULARZU ZGŁOSZENIOWYM od 1 do 3 propozycji dotyczących miejscowości Dolnego Śląska o maksymalnej długości jednej frazy do 200 znaków. Nie zastanawiaj się długo, interesują nas pierwsze skojarzenia, drobiazgi, detale, zakątki, wydarzenia związane z regionem, które właśnie przychodzą Ci do głowy;
? wypełnij dane informacyjne: imię, nazwisko, adres e-mail, miasto, którego dotyczy wspomnienie.

I to wszystko, tak więc do dzieła!

Wiosną 2015 r. nakładem Fundacji Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza w ramach projektu mikroGRANTY ESK 2016, ukazała się książka „Wrocław. Pamiętam, że…”, w której opublikowane zostały wspomnienia blisko ćwierć tysiąca osób dotyczących miasta, ukazujących Wrocław od czasów powojennych poprzez okres PRL aż do czasów teraźniejszych.

Efekt jest piorunujący!

Kilkaset fraz rozpoczynających się od tytułowego: pamiętam, że… ilustruje miasto w luźnej, przypadkowej chmurze wspomnień, które zostały zapisane przez uczestników projektu.
Jakie miasto pamiętają Wrocławianie? Jakie postacie, zdarzenia, miejsca pojawiają się na kartach książki? Zapraszamy do lektury!

Czas na Dolny Śląsk!