Zapraszamy na cykl wydarzeń kulturalnych, które będziemy przeprowadzać na wrocławskiej Wyspie Tamka!

Na początek:

13.06.2024 gościliśmy Jarka Szubrychta, a okazją do rozmowy była książka „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”. Wolumin ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Spotkanie poprowadził Paweł Piotrowicz.

Jarek Szubrycht (ur. 1974) – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Twórca magazynu „Gazeta Magnetofonowa”, współpracownik Antyradia. Publikował również w „Polityce”, „Przekroju”, obu wcieleniach „Machiny” i „Filmie”. Prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor książek o tematyce muzycznej, m.in. opowiadającej o metalu – Skóra i ćwieki na wieki (za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia), biografii Andrzeja Zauchy, zespołów Slayer i Vader oraz wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz. Emerytowany wokalista metalowy związany z grupą Lux Occulta, autor tekstów, m.in. dla Decapitated.

O książce:
Dojrzewanie w Polsce lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nie należało do najłatwiejszych, a żeby przetrwać w głównym nurcie, trzeba było dać się ponieść któremuś z potężnych żywiołów: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a później chaosowi raczkującego kapitalizmu, albo Kościołowi. A co z tymi, którzy chcieli iść własną ścieżką?
Jarek Szubrycht od nastoletnich lat wiedział, że jego drogą jest metal. A metal to nie tylko muzyka – to styl życia (skóra i ćwieki na wieki!),dyscyplina sportowa (w której konkuruje się o najbardziej ekstremalne brzmienie, najbardziej radykalne postawy i najbardziej kuriozalne opinie),grupa terapeutyczna (na długo przed internetem) i szkoła kreatywności (bo kto by wiedział, po co się mydli znaczki albo jak wyszywa się logo zespołu na podartej jeansowej katanie?).
Skóra i ćwieki na wieki to dowcipna i błyskotliwa kronika dorastania w „ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, której soundtrackiem jest metal. Szubrycht zręcznie przeplata historie pionierów gatunku ze swoim własnym doświadczeniem fana, redaktora zinów i metalowego wokalisty. To także uniwersalna opowieść o miłości do muzyki, porywająca nie tylko tych, których życie jest heavy.

(tu będzie film)

Book Truck i Tajne Komplety dołączają do stada Ekostraży.
14.06.2024 zaprosiliśmy na Wyspę Tamkę, byliśmy tam z ekipą Ekostraży, która opowiedziała Wam o swoich działaniach , przeprowadziła szkolenia z pierwszej pomocy dla psów i kotów, pokazała jak wyplatać maty węchowe. Do nabycia były fanty ekostraży i książki w tematyce zwierząt.

Czas umiliła nam The Pau, która zagrała koncert i zapodała dużo czeskiego garażowego punka.

Dodatkowo połowę dochodu z obrotu książek w Tajnych Kompletach (Księgarnia, Przejście Garncarskie 2, Wrocław) przekazaliśmy w formie darowizny na działania Ekostraży.

EKOSTRAŻ
KIM JESTEŚMY?
Jesteśmy organizacją pozarządową, OPP (organizacją pożytku publicznego) i ośrodkiem rehabilitacji małych zwierząt chronionych. Działamy nieprzerwanie od 2009.

Pomagamy zwierzętom domowym, dzikim oraz wolnobytującym – na Dolnym Śląsku i nie tylko. Trafiają do nas psy, koty, domowe gryzonie, ale też jenoty, ptaki, dzikie małe ssaki. Szczególnym elementem naszej działalności jest pomoc jeżom.

CO ROBIMY?
Interweniujemy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia zwierząt, ratujemy, leczymy, otaczamy opieką, znajdujemy dom lub wypuszczamy na wolność. Walczymy o sprawiedliwość dla zwierząt w sądzie. Edukujemy młodszych i starszych, promujemy ideę pomagania.

Jako jedna z niewielu organizacji niesiemy pomoc zwierzętom przez całą dobę. Jesteśmy przede wszystkim wolontariuszami, ale wśród nas znajdziecie m.in. osoby upoważnione do interwencji na rzecz zwierząt, techników weterynarii, behawiorystów.

KOGO RATUJEMY?
Pod naszymi skrzydłami znaleźli się pies Fazi uratowany z pożaru, kotka Smołka wyłowiona ze smoły, jeż Henryk, który uderzony kołami samochodu miał problemy z oddychaniem, mały jenotek w stanie hipotermii znaleziony w rowie, ledwo odratowane psy i lisy z pseudohodowli futrzarskiej w Goliszowie, osierocony lis Tomek z padaczką, bezdomny pies Blaszka ze złamanym kręgosłupem, sparaliżowana kotka Kropcia, gang 21 szczeniaków-świerzbiaków, które odebraliśmy ze złych warunków, a nawet zziębnięta wydra, która zawędrowała do ciepłego mieszkania przyprowadzona przez psa…

Tysiące niezwykłych historii, wiele wygranych walk o psie, kocie, ptasie, jeżowe, królicze, jenotowe, bobrze życie.

THE PAU:
polska piosenkarka pochodząca z Koszalina, multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, przedstawicielka punk rocka.

Projekt The Pau powstał w styczniu 2015 roku. Na koncertach artystka przeważnie występuje z gitarą, a podkłady muzyczne odtwarza ze smartfona („akompaniujący jej „zespół” w całości mieści się wewnątrz telefonu komórkowego”), nierzadko ucieka się do aleatoryzmu[2]. Poza Polską występowała w innych krajach Europy (m.in. w Norwegii, na Ukrainie, w Czechach[3]). Supportowała także trasy koncertowe zespołu Ørganek[4] i WaluśKraksaKryzys[5]. Została finalistką (jedna z dziesięciu) pierwszej edycji plebiscytu Sanki, tj. na największe nadzieje polskiej sceny muzycznej

———————————
Wydarzenie jest elementem interdyscyplinarnego projekt „Book Truck na Tamce: jazda kulturalna”, który będzie się odbywać na wrocławskiej Wyspie Tamka.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

wroclaw-logo.png (2206×706)