Zapraszamy na cykl wydarzeń kulturalnych, które będziemy przeprowadzać na wrocławskiej Wyspie Tamka!

Na początek:

13.06.2024 gościliśmy Jarka Szubrychta, a okazją do rozmowy była książka „Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”. Wolumin ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Spotkanie poprowadził Paweł Piotrowicz.

Jarek Szubrycht (ur. 1974) – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Twórca magazynu „Gazeta Magnetofonowa”, współpracownik Antyradia. Publikował również w „Polityce”, „Przekroju”, obu wcieleniach „Machiny” i „Filmie”. Prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor książek o tematyce muzycznej, m.in. opowiadającej o metalu – Skóra i ćwieki na wieki (za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia), biografii Andrzeja Zauchy, zespołów Slayer i Vader oraz wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz. Emerytowany wokalista metalowy związany z grupą Lux Occulta, autor tekstów, m.in. dla Decapitated.

O książce:
Dojrzewanie w Polsce lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nie należało do najłatwiejszych, a żeby przetrwać w głównym nurcie, trzeba było dać się ponieść któremuś z potężnych żywiołów: Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a później chaosowi raczkującego kapitalizmu, albo Kościołowi. A co z tymi, którzy chcieli iść własną ścieżką?
Jarek Szubrycht od nastoletnich lat wiedział, że jego drogą jest metal. A metal to nie tylko muzyka – to styl życia (skóra i ćwieki na wieki!),dyscyplina sportowa (w której konkuruje się o najbardziej ekstremalne brzmienie, najbardziej radykalne postawy i najbardziej kuriozalne opinie),grupa terapeutyczna (na długo przed internetem) i szkoła kreatywności (bo kto by wiedział, po co się mydli znaczki albo jak wyszywa się logo zespołu na podartej jeansowej katanie?).
Skóra i ćwieki na wieki to dowcipna i błyskotliwa kronika dorastania w „ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, której soundtrackiem jest metal. Szubrycht zręcznie przeplata historie pionierów gatunku ze swoim własnym doświadczeniem fana, redaktora zinów i metalowego wokalisty. To także uniwersalna opowieść o miłości do muzyki, porywająca nie tylko tych, których życie jest heavy.

(tu będzie film)

Book Truck i Tajne Komplety dołączają do stada Ekostraży.
14.06.2024 zaprosiliśmy na Wyspę Tamkę, byliśmy tam z ekipą Ekostraży, która opowiedziała Wam o swoich działaniach , przeprowadziła szkolenia z pierwszej pomocy dla psów i kotów, pokazała jak wyplatać maty węchowe. Do nabycia były fanty ekostraży i książki w tematyce zwierząt.

Czas umiliła nam The Pau, która zagrała koncert i zapodała dużo czeskiego garażowego punka.

Dodatkowo połowę dochodu z obrotu książek w Tajnych Kompletach (Księgarnia, Przejście Garncarskie 2, Wrocław) przekazaliśmy w formie darowizny na działania Ekostraży.

EKOSTRAŻ
KIM JESTEŚMY?
Jesteśmy organizacją pozarządową, OPP (organizacją pożytku publicznego) i ośrodkiem rehabilitacji małych zwierząt chronionych. Działamy nieprzerwanie od 2009.

Pomagamy zwierzętom domowym, dzikim oraz wolnobytującym – na Dolnym Śląsku i nie tylko. Trafiają do nas psy, koty, domowe gryzonie, ale też jenoty, ptaki, dzikie małe ssaki. Szczególnym elementem naszej działalności jest pomoc jeżom.

CO ROBIMY?
Interweniujemy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia zwierząt, ratujemy, leczymy, otaczamy opieką, znajdujemy dom lub wypuszczamy na wolność. Walczymy o sprawiedliwość dla zwierząt w sądzie. Edukujemy młodszych i starszych, promujemy ideę pomagania.

Jako jedna z niewielu organizacji niesiemy pomoc zwierzętom przez całą dobę. Jesteśmy przede wszystkim wolontariuszami, ale wśród nas znajdziecie m.in. osoby upoważnione do interwencji na rzecz zwierząt, techników weterynarii, behawiorystów.

KOGO RATUJEMY?
Pod naszymi skrzydłami znaleźli się pies Fazi uratowany z pożaru, kotka Smołka wyłowiona ze smoły, jeż Henryk, który uderzony kołami samochodu miał problemy z oddychaniem, mały jenotek w stanie hipotermii znaleziony w rowie, ledwo odratowane psy i lisy z pseudohodowli futrzarskiej w Goliszowie, osierocony lis Tomek z padaczką, bezdomny pies Blaszka ze złamanym kręgosłupem, sparaliżowana kotka Kropcia, gang 21 szczeniaków-świerzbiaków, które odebraliśmy ze złych warunków, a nawet zziębnięta wydra, która zawędrowała do ciepłego mieszkania przyprowadzona przez psa…

Tysiące niezwykłych historii, wiele wygranych walk o psie, kocie, ptasie, jeżowe, królicze, jenotowe, bobrze życie.

THE PAU:
polska piosenkarka pochodząca z Koszalina, multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, przedstawicielka punk rocka.

Projekt The Pau powstał w styczniu 2015 roku. Na koncertach artystka przeważnie występuje z gitarą, a podkłady muzyczne odtwarza ze smartfona („akompaniujący jej „zespół” w całości mieści się wewnątrz telefonu komórkowego”), nierzadko ucieka się do aleatoryzmu[2]. Poza Polską występowała w innych krajach Europy (m.in. w Norwegii, na Ukrainie, w Czechach[3]). Supportowała także trasy koncertowe zespołu Ørganek[4] i WaluśKraksaKryzys[5]. Została finalistką (jedna z dziesięciu) pierwszej edycji plebiscytu Sanki, tj. na największe nadzieje polskiej sceny muzycznej

Trzecią odsłona spotkań przy Book Trucku na wrocławskiej Wyspie Tamka.
11.09 gościliśmy redaktorkę książki Jacka Budynia Szymkiewicza „Czarna porzeczka jak jest czerwona to jest zielona” Olę Kołodziejek. Wolumin ukazał się nakładem Domu Literatury w Łodzi.
Spotkanie poprowadził Mateusz Chojnacki.

Podczas spotkania wiersze Budynia przeczytajli specjalni goście i przyjaciele (wokalistka Adrianna Styrcz, aktorki i aktorzy Teatru Capitol)

A potem wyjątkowy koncert Bajzla w specjalnym secie wspominkowym, nie zabrakło również gości specjalnych:
Adrianna Styrcz, Rafał Derkacz, Albert Pyśk)

O książce:
Pierwsza i ostatnia książka poetycka Jacka Budynia Szymkiewicza (1974-2022),muzyka- multiinstrumentalisty, wokalisty, autora tekstów i piosenek, pisarza i okazjonalnie aktora. Grał w wielu składach, przede wszystkim w Pogodnie i Babu Królu, wydał wiele płyt. Pośmiertnie uhonorowany Fryderykiem za całokształt twórczości. Tekstowo współpracował m.in. z Lechem Janerką, Kasią Nosowską, Brodką, Kasią Kowalską, Krzysztofem Zalewskim czy Natalią Nykiel. Pisał też dla filmu (m.in. „Jeż Jerzy”) i teatru. Na książkę składa się 51 wierszy

goście:

Ola Kołodziejek – Autorka polskich dialogów dubbingowych do seriali dla dzieci i książki poetyckiej plan plam (Wydawnictwo Wolno) oraz „Cudze święta” (Wyd. Convivo 2024) Opiekunka dwóch kutnowskich festiwali literackich: Złoty Środek Poezji i Festiwal Na Faktach. Współredagowała, razem z Kasią Michalczak, literackie pismo „Drobiazgi”. Jako prowadząca spotkania literackie współpracuje z Agencją Opowieści. Mieszka w Kutnie, pracuje wszędzie.

Piotr Piasecki, pseud. Bajzel – muzyk, kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. Wydał cztery autorskie płyty. Pod koniec 2010 roku dołączył do grupy Pogodno, w której grał już do końca działalności zespołu na gitarze barytonowej i basowej oraz był wokalistą wspierającym. Od 2012 roku intensywnie zaczął działać w Babu Król, projekcie tworzonym w duecie z Jackiem Szymkiewiczem, w którym był odpowiedzialny za warstwę muzyczną.

26.09.2024 / 18:00

Czwarty event z Book Truckiem na Tamce.

To było jedno z ostatnich wydarzeń na Tamce. Smuteczek.
Spotkanie wokół książki Dolnośląska Niezależna Scena Muzyczna 1980–2000. Na pytania Łukasza Platy odpowiadał Paweł Piotrowicz i Smalec (Zielone Żabki).
Wrocławska premiera książki na naszym Book Trucku!

Dolnośląska Niezależna Scena Muzyczna 1980–2000 to trzecia część (dotychczas ukazały się Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979–1989 i Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1990–2000) tetralogii Pawła Piotrowicza, który tym razem wybiera się w podróż po Dolnym Śląsku śladem zespołów działających w latach 1980–2000.

Autor książki przesłuchuje wybranych przez siebie muzyków i muzyczki: Krzysztofa „Hebana” Migdała (Defekt Muzgó), Wiktora „Witka” Golca (Papadram), Mirosława „Smalca” Malca (Zielone Żabki, Ga-Ga), Jacka Jaroszewskiego (Kara Śmierci), Mirosława „Makena” Dzięciołowskiego (Joint Venture Sound System), Zbigniewa Ugielskiego (Mikrofony Kaniony), Małgorzatę „Teklę” Tekiel (Będzie Dobrze), Rolanda Okonia (Hardtime), Marka „Marihuana” Tymińskiego (Latające Odchody, Aggafari) i Kamila Rogińskiego (Rivendell), a suma ich perspektyw na czasy, w których działali (z wątkami teraźniejszymi, bo większość nadal gra) tworzy wraz z fotografiami i ilustracjami barwną historię dolnośląskiej muzyki alternatywnej ostatnich dwóch dekad XX wieku.

Paweł Piotrowicz (ur. w 1978 we Wrocławiu); kilkanaście lat temu mimochodem powołał do życia Wrocławską Niezależną Scenę Muzyczną, kiedy głowiąc się nad wstępem do 5-płytowego boxu Kormoranów, La musica teatrale, użył frazy wrocławska niezależna scena muzyczna; ona niby w zasadzie nigdy nie istniała, to zbiór zespołów, które różni wszystko, ale od tej pory stara się znaleźć dowody na jej istnienie: rozmowy, stare taśmy, niewyraźne zdjęcia i legendy zamienia na publikacje, takie jak płyty zespołów: Kormorany, Klaus Mit Foch, Kaman & The Big Bit, Miki Mousoleum, Los Loveros i książki: Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1979–1989, Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1990–2000. Jest współautorem książki Kultura alternatywna – strategie istnienia (przypadek Salki CRK). Od 2021 prowadzi fundację, która opublikowała jego WNSM 1990–2000, książkę Wojciecha Kozielskiego Antena Krzyku. Antologia 1986–1990, płytę Kormoranów Lapis lazuli.

Mirosław „Smalec” Malec współzałożyciel, gitarzysta i autor tekstów zespołów Zielone Żabki, Ga-Ga, Radical News. Jeden z inicjatorów samoorganizacji Zamek Nadaje.

———————————
Wydarzenie jest elementem interdyscyplinarnego projekt „Book Truck na Tamce: jazda kulturalna”, który będzie się odbywać na wrocławskiej Wyspie Tamka.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

wroclaw-logo.png (2206×706)