electricpicnic.ie

electricpicnic.ie

Przed laty Dyskusyjne Kluby Filmowe dawały jedyną często okazję do spotkania z trudno dostępnym światowym kinem artystycznym, o którym widzowie dyskutowali, słuchali analiz ekspertów od danego tematu. Czy w dobie powszechnego dostępu do wszelkich dóbr kultury taka forma spotkań z filmem ma wciąż rację bytu?

W latach 70. i 80. w samym Wrocławiu funkcjonowało kilkanaście DKF-ów, zarejestrowanych w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych i wyświetlających filmy z taśmy 35 mm. Dzisiaj legalnie działają zaledwie trzy: DKF ?Politechnika?, DKF ?Kino Minionej Epoki? i Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy na ul. Kołłątaja. Stolica Dolnego Śląska nie stanowi w tym względzie wyjątku, podobny regres zanotowały inne polskie miasta. Jakie są tego przyczyny? Co dziś rozumiemy pod pojęciem ?DKF-u? i czy ta definicja ewoluowała na przestrzeni lat? Do kogo adresowane są Dyskusyjne Kluby Filmowe w czasach powszechnego dostępu do filmów za pomocą internetu i kiedy rosnące w siłę festiwale filmowe rozbudowują sekcje retrospektywne i pokazy klasyki? Być może dziś istotniejsza jest edukacja filmowa najmłodszych, czego potwierdzeniem może być sukces Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej czy Akademii Filmowej Multikina? Czym zajmuje się, istniejąca ponad pół wieku, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych? Jak w praktyce wygląda wsparcie organizacji dla lokalnych inicjatyw? Nie da się ukryć, że sposób odbioru dzieła filmowego ulega przemianie. Jaka w związku z tym będzie przyszłość Dyskusyjnych Klubów Filmowych? Jak widać, temat rodzi wiele pytań i wątpliwości, dlatego zaprosiliśmy osoby w różny sposób powiązane z zagadnieniem, by poszukać odpowiedzi.

Moderatorem dyskusji będzie Adam Kruk, krytyk filmowy i absolwent studiów filmoznawczych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kruk na stałe współpracuje z Dwutygodnikiem, Filmwebem oraz miesięcznikiem Hiro Free. Publikował także m.in. w Kwartalniku Filmowym oraz w Kinie. Jego gośćmi będą: Przemek Dudziński, kulturoznawca i były redaktor działu film w portalu G-punkt.pl, Wojciech Wodo ? wcześniej Prezes, obecnie Opiekun DKF ?Politechnika?, Jarosław Skóra, odpowiedzialny za cykl ?Kadry Wrocławia?, prowadzący Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy na Kołłątaja, a także zajmujący się Akademią Filmową w Multikinie w Pasażu Grunwaldzkim oraz Jacek Szymański, niegdyś członek Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, który dziś stoi za DKF-em ?Kino Minionej Epoki? i organizuje szereg podobnych działań na całym Dolnym Śląsku.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu ?Śniadanie Mistrzów?, organizowanego od trzech lat przez portal kulturalny G-punkt.pl, od niedawna współorganizatorem jest Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Tym razem współorganizatorem jest również DKF „Politechnika”. Celem tych dyskusji jest stworzenie nieskrępowanej atmosfery, sprzyjającej analitycznej rozmowie. W tym sezonie staramy się poruszać kwestie związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, czego dowód stanowią tematy dwóch poprzednich debat: ?Czy Wrocław jest miastem filmowym?? oraz ?Literatura w wymiarze lokalnym ? dolnośląskość?. ?Śniadanie Mistrzów? tym razem po raz pierwszy odbędzie się w Tajnych Kompletach.

Co: Śniadanie Mistrzów: DKF ? relikt XX wieku czy przestrzeń rozmowy o kinie?

Gdzie: Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2

Kiedy: 16 stycznia, godz. 12:00

Wstęp bezpłatny