Pro gram:

Piątek 21 maja, Falanster, ul. Św. Antoniego 23

godz. 18.00

Montowane na szybko, wernisaż wystawy Rafała Karcza (Kraków) Galeria Rity Baum, prowadzenie: Ewa Miszczuk

Artysta o swojej sztuce: Nie lubię określenia ?ładne?. Kiedy ktoś ogląda moje prace i ocenia je jako ?ładne?, to takie stwierdzenie kojarzy mi się z Bramą Floriańską, z obrazami, które wiszą w Cepelii. Malarstwo nie musi się podobać, tylko powinno przemawiać albo budzić wspomnienia widza. (fragm. wywiadu opublikowanego w najnowszym numerze ?Rity Baum?)
Rafał Karcz (ur. w 1969 r.): Krakowski malarz i fotografik eksperymentujący z mediami oraz technikami. Absolwent Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Od 2001 wystawiał swoje prace indywidualnie i na wystawach zbiorowych w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii.
godz. 19.00

Promocja książki kołokrąg Jerzego Olka i Kordiana Bakuły (Biblioteka Rity Baum) wraz z Niewystawą Jerzego Olka
kołokrąg jest projektem dwóch autorów. Idea pochodzi od Jerzego Olka, którego w modernistyczny sposób fascynują figury geometryczne, bryły. Dotąd poświęcał uwagę kwadratom i sześcianom, tym razem zajmuje go tytułowe koło. W książeczce znajdziemy wariacje graficzne autorstwa Jerzego Olka wokół figury koła/kręgu oraz tekst Kordiana Bakuły, który spełnia rolę interpretacji tych obrazów, nazywanych wręcz współczesnymi wierszami. Częściową inspiracją tej książeczki stał się dysk z Fajstos, liczący 38 wieków. Od niego się zaczyna, a kończy na współczesnym CD oraz dysku galaktyki.
Jerzy Olek ? artysta i teoretyk. Urodzony w Sanoku, mieszka we Wrocławiu. Animator ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej (lata 70.) oraz fotografii elementarnej (lata 80.). Pomysłodawca i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Twórca galerii ?Foto-Medium-Art? (1977), obecnie działającej w Krakowie. Od lat 70. członek zespołów redakcyjnych ?Fotografii?, ?European Photography?, ?Projektu?, ?Art Life?, ?Arteonu? i ?Artluku?. Od 1989 kurator Fotokonferencji Wschód-Zachód. Od 1999 dyrektor artystyczny festiwalu sztuki ?lAbiRynT? w Kłodzku. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku. Od 1991 r. realizuje autorską ideę ?Bezwymiaru iluzji? poprzez multimedialne wystawy i publikacje. W ramach tego projektu zorganizował ponad 100 wystaw indywidualnych i dialogów artystycznych.
Kordian Bakuła ? adiunkt na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego, współorganizator konferencji dotyczących związków teorii chaosu z humanistyką.
godz. 20.00
Promocja książki świat bez prawdy Michała Fostowicza (Biblioteka Rity Baum)
Świat bez prawdy Michała Fostowicza zawiera przemyślenia dotyczące istoty sztuki i poezji pojmowanej jako stan kreatywności, a nie zbiór artefaktów. Pierwsze szkice zawarte w tej książce zaczęły powstawać na początku stanu wojennego, a jej tytuł, nawiązujący do myśli Nietzschego, koresponduje z podstawowym nastrojem postmodernistycznej filozofii, choć raczej do tego nurtu nie należy.
Jest to książka krytyczna z perspektywą filozoficzną. Bohaterami poszczególnych szkiców są nieprzypadkowo dobrani artyści i filozofowie, którzy wszyscy spotykają się na jednym rozdrożu pomiędzy mitem a rozumem. Twórcy ci ? są wśród nich Blake, Baudelaire, Leśmian, Wojaczek, a również filozofowie: Kierkegaard czy Nietzsche ? wszyscy oni, mimo zasadniczych różnic, są pewnego rodzaju duchowymi dysydentami, uciekinierami z utopii rozumu, uciekinierami w odosobnienie, często chorobę lub śmierć.

Michał Fostowicz, poeta, tłumacz i eseista, wykłada filozofię i teorię sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wydał m.in. obszerny zbiór tłumaczeń utworów W. Blake?a (Wiersze i pisma Williama Blake?a, Miniatura, Kraków 2007) oraz książkę na temat tego artysty i mistyka, pt. Boska analogia. William Blake a sztuka starożytności, słowo/obraz terytorium, Gdańsk 2008. Obecnie prezentowany zbiór esejów jest wyborem najważniejszych szkiców tego autora, powstałych w ostatnim ćwierćwieczu.
godz. 20.30

Koncert Niburu Project www.myspace.com/niburuproject


Sobota 22 maja

godz. 14.00

Boisko przy szkole numer 93, ul. Niemcewicza 29

Mecz o Puchar Rity Baum. Rita Baum versus Kale Gada

komentuje na żywo: Wojciech Mach

godz. 18.00

Galeria U, ul. Jedności Narodowej 93
Hermetyczne puzdro z antymaterią, czyli prezentacja 5. numeru PUZDRA – magazynu o zabarwieniu nadrealnym
godz. 19.00

Filmy Jerzego Olka:
„Bezwymiar iluzji”
„Kub”
„Bez”
„Mapy rozmaitości”
„Labirynt złudzeń”
„Dekon”
godz. 19.30

Spotkanie z poetką Joanną Roszak (Poznań) oraz Chropowata sztuka, pokaz slajdów z pracami Rafała Karcza

Joanna Roszak, ur. 1981, doktorantka na Wydziale Polonistyki UAM w Poznaniu, poetka, autorka tomów Tintinnabuli (2006) i Lele (2010)