Marcin Mokry powraca z nową książką poetycką. „Książką”, „poetycką” – naprawdę to powiedzieliśmy?

Wertując kolejne strony „Świergotu”, trafiamy w coraz mniej swojskie miejsca do przeżywania rodzicielstwa; do oblężonego Sarajewa, na łąki Potočari, ulice łódzkiego getta. Chociaż jest to książka na swój sposób antywojenna, autor nie podejmuje się opisu tych historycznych wydarzeń, a jedynie je przywołuje, aby doświadczyć w języku ich jednostkowości. Życie w sytuacjach dziejowo krytycznych, samo przeżycie, jeśli wierzyć intuicji J.L. Godarda z „Je vous salue, Sarajevo”, jest dziełem sztuki.

Dlatego poetyka wyjątku, czyli eksperymentu, wydaje się właściwsza do zrealizowania tego celu, aniżeli gotowe, zastane idiomy poetyckie. Jednocześnie Marcin Mokry uprawia poezję radykalnie starą, wykorzystuje środki awangardowe, takie jak „wiersz intermedialny” T. Czyżewskiego, sięga do poezji konkretnej. Szczęśliwie, wiele z tych zjawisk językowych, dzięki działaniom różnych środowisk i osób, wychodzi obecnie w Polsce ze stuletniego grobu.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W KSIĘGARNI TAJNE KOMPLETY

Biogram:
Marcin Mokry, ur. 10 I 1980 w Gliwicach na Górnym Śląsku, poeta. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Śląskim (2006). Autor eksperymentalnego tomu „czytanie. Pisma” (2017), który nagrodzono w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie (2018). Fragment poematu „Świergot” nagrodzono w V Turnieju Jednego Wiersza im. Tomka Pułki (2019). Wykonuje różne prace w Polsce i za granicą, żeby osiągnąć stopę życiową, która zapewni zdrowie i dobrobyt jemu oraz jego rodzinie.

——————————

Partnerem Wydawniczym jest Muzeum w Gliwicach oraz Czytelnia Sztuki

http://muzeum.gliwice.pl/
http://czytelniasztuki.pl/

 

Książka wydana dzięki składce na portalu polakpotrafi.pl – dziękujemy wszystkim darczyńcom:

Podziękowania zechcą przyjąć:

Agata Matkowska
Anna Adamowicz
Marcin Bełza
Dawid Mateusz
Dobrokot
Dobrypiotr
Ewca Jarocka
Horyza
Kristor
Jakub Kornhauser
Joanna Ulatowska
Kamil Kawalec
klaps.film
Krzysztof Czyżewski
mutoki
lampyris.noctiluca
Liliana Hermetz
Łukasz Żurek
macierzanka
Malgorzata Lebda
bmucha
Bernhard Hartmann
mwronski13
Natalia Dziuba
Oliwia Betcher
okozminska
olektroj
Paulina Pidzik
Paweł Ogrodzki
Marcin Plasun
Rafał Wawrzyńczyk
Rafał Różewicz
Krzysztof Schodowski
szajherowa
z.radzik
zuz.czechowicz