Zapraszamy na cykl wydarzeń kulturalnych, które będziemy przeprowadzać na ulicy Świdnickiej pod pomnikiem Chrobrego w naszym Book Trucku w roku 2023.
 
Na początek:
Rygor i Wyobraźnia Trio / Ju- Ghan / Rybicki / Zając
Adaptacja muzyczna książki Kamila Zająca.
Start: 18:00
 
1)
 
 
„Rygor i wyobraźnia” – druga poetycka książka Kamil Zająca jest swoistą grą na wielu resentymentach. Autor świadomie rezygnuje z samolubnej zabawy językiem na rzecz komunikatywności i przekazu. Tak jak w dotychczasowych wierszach Zając puszcza rumaki zmysłów, daje upust swojej wyobraźni, ale mocno trzyma lejce etyki. Wiersze przedstawione w tomie tworzą swoisty rys moralny. Momentami ostry, niekiedy gorzki, oczywiście przełamany dowcipem i podszyty bezkompromisowością. Bez wątpienia warto wsłuchać się w ten rygor lirycznej refleksji, bo to głos wyraźny i osobny na scenie poetyckiej.
 
 

2)

4.08.2023 odbyła się integracja rowerowa. Pod hasłem: Świdnicka na rowerach rozmawialiśmy z grupą Damy Ostro oraz autorką książki Niezłe szprychy – Agnieszką Ejsymont (spotkanie prowadziła Natalia Jerzak). Za stołem sterował DJ ADMA, a trenażery z rowerami torowymi postawili chłopaki ze stowarzyszenia Wrocławski Weledrom. Oglądaliśmy filmy (Kino na Trójkącie) , a na finał koncert zagrał Bajzel. 

Niezłe szprychy:
Książka, z której dowiecie się między innymi: jak rozwijało się kobiece kolarstwo na przestrzeni lat, czym jest kolarskie siostrzeństwo i gdzie je znaleźć, jakie wyzwania stoją przed kobietami wsiadającymi na rower i dlaczego warto je podejmować oraz że stwierdzenie „JEŹDZIĆ JAK DZIEWCZYNA” można zdecydowanie uznać za komplement.
„Niezłe Szprychy” przybliżają historie wyjątkowych rowerzystek, które przyczyniły się do rozwoju dyscypliny jako zawodniczki, projektantki, aktywistki czy założycielki przyjaznych kobietom marek rowerowych.
W publikacji znalazły się też rozmowy z pięcioma kolarkami: Dorotą Juranek, Aliną Kilian, Izabellą Krawczyk, Marianne Martin oraz Lael Wilcox, które zgodziły się wziąć udział w projekcie, podzielić przemyśleniami na temat kobiecości w kontekście kolarstwa i opowiedzieć co każda z nich ceni sobie w tej dyscyplinie.
O autorce: Projektantka, absolwentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Organizatorka wydarzeń, koordynatorka projektów, prowadząca warsztaty. Przez kilka lat współtworzyła międzynarodowy festiwal filmowy Bike Days we Wrocławiu. To tam zafascynował ją rower i związane z nim środowisko.
———————————–
Damy ostro – Inicjatywę Damy Ostro tworzy grupa dziewczyn, które połączył rower i pasja do kolarstwa torowego. Od maja 2023 kolektyw zajmuje się organizacją i prowadzeniem comiesięcznych ustawek torowych na wrocławskim welodromie, dążąc do budowania otwartego i inkluzywnego środowiska kolarskiego. Zajęcia są skierowane do kobiet i wszystkich osób, które identyfikują się jako kobiety, i mają pasję i chęć nauczyć się czegoś nowego.
Wrocławski Welodrom – Wrocławski Tor Kolarski – powstały w 1929 roku betonowy tor o długości 200 m. Był jednym z trzech obiektów tego typu, zlokalizowanych we Wrocławiu przed II Wojną Światową. Zaprojektowany przez architekta i kolarza Clemensa Schurmanna, pełnił głównie funkcję treningową.
W 2019 roku podjęto decyzję o utworzeniu oficjalnego Stowarzyszenia. Pod banderą Stowarzyszenia funkcjonuje klub kolarski WroWelo Team, zrzeszający zawodników-amatorów, chcących trenować i startować w zawodach kolarskich, licencjonowanych oraz kategorii OPEN
ul. Żmigrodzka 243, Wrocław
————————————
Bajzel – (Piotr Piasecki) muzyk, kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. Wydał cztery autorskie płyty. Pod koniec 2010 roku dołączył do grupy Pogodno, w której grał już do końca działalności zespołu na gitarze barytonowej i basowej oraz był wokalistą wspierającym. Od 2012 roku intensywnie zaczął działać w Babu Król, projekcie tworzonym w duecie z Jackiem Szymkiewiczem, w którym był odpowiedzialny za warstwę muzyczną.
—–
Kino na Trójkącie to cykliczne pokazy filmowe w przestrzeniach Przedmieścia Oławskiego we Wrocławiu.
Wierzymy, że kino może być siłą dobra i ma potencjał, aby angażować ludzi, budować więzi i zmieniać świat. Chcemy wykorzystać potencjał kina, aby pokazać Przedmieście Oławskie w nowym świetle i zachęcić mieszkańców Wrocławia do odkrycia tej części miasta.
Pokazy Kina na Trójkącie odbywają się w różnych miejscach na Przedmieściu Oławskim, takich jak kamienice, podwórka, skwery i ulice. Dzięki temu mamy możliwość zaprezentować filmy w różnych kontekstach i w różnych społecznościach.
Mamy nadzieję, że Kino na Trójkącie stanie się miejscem spotkań i wymiany myśli dla mieszkańców Wrocławia i osób odwiedzających miasto. Chcemy, aby nasze kino było miejscem, gdzie można przyjść i obejrzeć film, posłuchać muzyki, porozmawiać z innymi i poznać nowe osoby.
Tym razem pokażemy film Les triplettes de Belleville – wyjątkową kreskówkę o nieszablonowej treści, skarykaturyzowanych pewnych wszech obecnie panujących kanonów, uszczypliwych dowcipów i cudownej muzyki
 
 
 
3)
 

Slam poetycki na Świdnickiej czyli Chrobry na majku.
Kolejny event przy Book Trucku Tajnych Kompletów.
Wydarzenie poprowadził Paweł Rogiński – aktualny mistrzunio kraju.
(występujący pod pseudonimami Akurat się dowiesz czy Pablo Genske)
Za heblami stanął DJ Dotyk Dźwiękiem, który obstawił również stoisko z winylami (Papa Winyl)
Ino dla przechodniów:
Czym jest Slam poetycki? -To forma prezentacji scenicznej, w której występujący przedstawiają teksty własnej twórczości. Każdy z uczestników ma trzy minuty na występ, podczas którego musi przekonać do siebie jury (przybyłą na wydarzenie publiczność). To ona wybierze najlepszego „poetę performera”.
Zwycięzca wygrywa 1000 zł!
Najważniejsze zasady Tajnego Slamu poetyckiego na Świdnickiej:
– nie można używać rekwizytów oraz instrumentali
– występujący mają maksymalnie 3 minuty na występ
– wyjątkowo tym razem niedozwolonym jest używanie wulgaryzmów
– każdy z występujących w pierwszej rundzie zobowiązany jest do przedstawienia tekstu nawiązującego do historycznej postaci Bolesława Chrobrego, w kolejnych rundach tematyka jest już dowolna
 
 
 
 
 
4)
 
 
Marcin Świetlicki pojawił się pod Chrobrym na scenie Book Trucka przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Okazją do spotkania była najnowsza książka poety „Sierotka”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Wolno. Świetlickiemu towarzyszył Piotr Dogorynowicz, cżłowiek o wielu talentach, związany z krakowską sceną. Spotkanie poprowadził Paweł Piotrowicz. Mocne trio.
 
Fot. Maciek Bielawski
 
 
 
 
—————————–
Wydarzenie jest elementem interdyscyplinarnego projekt „Book Truck na Świdnickiej: jazda kulturalna”, który będzie się odbywać przy ul. Świdnickiej, w cieniu pomnika Chrobrego. Celem inicjatywy jest ożywienie kulturalne tej części miasta.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl
 
wroclaw-logo.png (2206×706)