W listopadzie 2023 nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza ukazała się książka „Filozofia pod ręką” Kamy Morawskiej.

Książka dostępna jest w Księgarni Tajne Komplety

Autorką książki jest dr Kamila Morawska, która od blisko 10 lat prowadzi zajęcia z filozofii dla dzieci i młodzieży „Obrazy filozofii”. Książka składa się z dwóch części: ilustrowanego podręcznika z kontentem merytorycznym i ćwiczeniami dla dzieci oraz przewodnikiem pedagogicznym dla osoby dorosłej zawierającej szereg wskazówek do pracy z dzieckiem. Ilustracje do książki przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod opieką dr Karoliny Wiśniewskiej z pracowni książki ASP. Książka zawiera 5 tematów:

1) Obudzić filozoficzne Ja (Podmiot)

2) Idea świata Platona (Idea)

3) Zdobyć razem z Husserlem Lebenswelt (Istota)

4) Elementarne elementy (Element)

5) Z czasem na czas (czas) .

Od autorki:

Droga osobo dorosła, jeśli sięgnęłaś po ten przewodnik, oznacza to, że masz ochotę przeżyć przygodę filozoficzną. Tak, dobrze przeczytałaś, Ty! Nie tylko Twoja podopieczna, czy Twój podopieczny. Mogę Cię zapewnić, że będzie to jednak inna przygoda, niż ta w kajaku na rzece, w balonie w powietrzu, czy na rowerze w lesie.

Ja przeżywam ją od 2014 roku, od pierwszych warsztatów filozofii/filozofowania z dziećmi i dla dzieci pt. Obrazy Filozofii, które prowadzę w księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu. Wszystkie tematy zawarte w tej książce zostały przeze mnie opracowane. Wszystkie historie opowiedziane, a ćwiczenia przećwiczone. Działają, wytrącają z równowagi, gwarantują świetną zabawę. Nie mam ani wioseł, ani kompasu, ale mam coś innego.

Na łamach tych kartek, to właśnie Ty będziesz przewodniczką młodego człowieka. Teraz Ty tego czegoś potrzebujesz.

Przewodnik ten stanowi pomoc dla Ciebie. Stąd możesz zaczerpnąć teorii, by podeprzeć się nią w chwili zwątpienia, jak i metody, by drążyć temat filozoficzny zadając pytania. Kiedy młody człowiek będzie rozwiązywał zadane przeze mnie zagadki, zaczepiaj go pytaniami, wytrącaj go z toku myślenia i obrazowania. Pytania nieskończone są wszak ważniejsze, niż udzielenie ostatecznej odpowiedzi. A najciekawiej będzie wtedy, kiedy sama zaczniesz pytać, wtedy bowiem obudzi się Twoje filozoficzne Ja.

Zachęcam Cię do filozofowania,

Kama Morawska

Wydawca: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław, 2023

ISBN: 978-83-956730-6-1

Liczba stron: 164 + 48

————————————————-

Partnerem wydawniczym książki jest Wrocławski Instytut Kultury w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.