(8 kwietnia, Falanster, Wrocław). Spotkanie z Cyklu Wrocławskie Studium Litreackie, pod patronatem Miesięcznika „Odra”.
Wieczór autorski Tomasza Różyckiego i Michała Płaczka otwiera serię spotkań, na których chcemy zderzać różne typy liryki, konfrontować podejścia do pisania szukając konfliktu i sporu. Chcemy znaleźć nowe sposoby opisu sytuacji, w której jest teraz polska poezja, wyjść poza schemat „barbarzyńcy i klasycyści”, rozruszać zastałą sytuację, w  której wszyscy są bezpiecznie okopani na swoich pozycjach. Taki konflikt może zmienić statyczną sytuację, w jakiej znajduje się polska poezja, zmusić poetów do otwarcia się i wyjścia poza „ogród koncentracyjny”, podjęcia głosu. Zaczynamy od dyskusji klasycyzującego Tomasza Różyckiego, autora min. nagradzanych tomów „12 Stacji” i „Kolonii”, oraz Michała Płaczka, warszawskiego feministy, autora awangardyzującego debiutu – „Oporu skóry”. Neoklasyk i dżentelmen kontra feminista i postmodernista. To się nie może nie udać. Niech leją się metafory, niech tryskają przerzutnie.

Zapraszamy: 8 Kwietnia, godz. 18:00 – Klubokawiarnia Falanster ul. Św Antoniego 23, Wrocław

Bartosz Sadulski & Przemek Witkowski
8.arkusz@gmail.com

Tomasz Różycki (ur.1970) – polski poeta, tłumacz, romanista, mieszka w Opolu. Laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat „Dwanaście stacji” (2004). Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków europejskich. Fragment utworu „Dwanaście stacji” stał się tematem rozszerzonej matury z języka polskiego w roku 2007. Tom „Kolonie” był nominowany do Literackiej Nagrody Nike w roku 2007 i znalazł się w finałowej siódemce tej nagrody.

Michał Płaczek (ur. 1987) – poeta, prozaik, krytyk lit. Publikował m.in. w „Wakacie”, „Frazie”, „Twórczości”. Słuchacz seminarium prof. Marii Janion. W 2008 roku zadebiutował tomem poetyckim „Opór skóry”, wydanym przez wydawnictwo Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie w serii Biblioteka Nocy Poetów.