Doktorka w tym odcinku co prawda mało, ale dla patafizyków nie stanowi to ujmy. Czytanie symultaniczne Alfreda Jarry tym razem będzie bazować na kapitalnym Le Retour ? La Raison (Powrót do rozumu) Martina Raya, z momentem liźnięcia samej Kiki of Montparnasse, która „latarnię tę podsyca”.No, i z pięknymi szkiełkami Donalda Sosin.

Przeczytaliście, obejrzeliście i wciąż nie możecie ogarnąć, czym jest patafizyka? Zapraszam do poprzednich odcinków naszego tasiemca.

Merde!

grz
Latarnię tę podsyca materia czysta, będąca substancją Kloacji, czyli dusza Barona, która wydziela się z jego ust, dmących w fifkę z ołowiu. Ze wszystkich, gdzie za nic nie wypiłbym kropli, lecą wiedzione tą wonią srokate karty, by ssać życie (im wyłącznie właściwe) z syropiastego wytrysku, zionącego z ołowianej fifki. A żeby im tego nie skradziono, siwi starcy, założywszy klasztor, wystawili na ścierwie barona kapliczkę, ochrzczoną przez nich KATOLICKĄ CHREJĄ. Pstre ptactwo ma tam swój gołębnik. Lud zowie je „kaczka obłożna”. My zaś, patafizycy, zwykliśmy nadawać im stosowne a proste miano dłubtaków.

[w:] Alfred Jarry, Czyny i myśli Doktora Faustrolla, Patafizyka, przeł. Jan Gondowicz, W.A.B Warszawa 2000.


Le Retour ? la Raison (English: Return to Reason) is a 1923 film directed by Man Ray. It consists of animated textures, Rayographs and the torso of Kiki of Montparnasse (Alice Prin).