ffffound.com

ffffound.com

Po paru tygodniach przerwy na tapecie znów czytanie symultaniczne Alfreda Jarry.

Czyli faceta, który tym razem opowie nam bajeczkę. Spokojnie, bez obaw. Będzie niedługa.

Lektura została podrasowana konstruktywistycznym filmem z międzywojnia (1932), którego autorem jest László Moholy-Nagy, uznawany na Węgrzech za jednego z najbardziej wymóżdżających eksperymentatorów owego czasu. Jako muzyczna przystawka zaś – króciutki kawałek Cave’a i Ellisa do australijskiego filmu Proposition, sprzed paru lat.  Włala!

O Homarze i puszce wołowiny, którą nosił na szyi Doktor Faustroll

Bajka

Dla A.-F. Herolda

„Raz pewna puszka wołowiny na smyczy, niby lornetka,

Zoczyła spieszącego, bratniego homara.

Opancerzała go twarda skorupa,

Z napisem, że nie zawiera, jak i ona, ości

(Boneless and ecnomical);

Zaś pod zagiętym ogonem

Skrywał zapewne stosowny do otwarcia kluczyk.

W porywie uczuć wołowina-domatorka

Wyznała małej, samobieżnej i żywej konserwie,

Że gdyby zdołała polubić

U jej boku ziemskie witryny,

Niejeden ozdobić ją mógłby złoty medal.”


[w:] Alfred Jarry, Czyny i myśli Doktora Faustrolla, Patafizyka, przeł. Jan Gondowicz, W.A.B Warszawa 2000.

László Moholy-Nagy jako wykładowca w Weimarskim Bauhausie dał się poznać wraz z El Lissitzky’im jako zwolennik konstruktywizmu. Pierwsze obrazy o wyraźnie geometryzujących kształtach zaczął malować około 1920 roku. Ponadto artysta prowadził eksperymenty w dziedzinie fotografii i filmu, tworząc w 1921 roku abstrakcyjne fotogramy (niezależnie od twórczości Man Ray’a). Moholy-Nagy był również jednym z głównych twórców rzeźby kinetycznej. W swoich pracach wykorzystywał nie tylko ruch, ale i światło, czego efektem były tworzone od 1935 roku modulatory przestrzenne tzw. space-modulators, rodzaj trójwymiarowego malarstwa załamującego promienie świetlne. László Moholy-Nagy podjął jedną z pierwszych prób wykreowania sztuki konceptualnej, realizując w 1940 roku „sztukę na telefon” (artysta przez telefon przekazywał informacje, jak ma zostać wykonane dzieło, które potem uznał jako swoje).

Za:wikipedia.pl

Przeczytaliście, obejrzeliście i wciąż nie możecie ogarnąć, czym jest patafizyka? Zaprasza się do poprzednich odcinków naszego tasiemca.

Merdre!