Tegoroczne preTEXTY były już trzecią edycją dolnośląskiego festiwalu organizowanego przez Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego; przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje ich coraz większym odcięciem od najbardziej żywotnego nurtu kultury współczesnej, pozostawia wokół kulturalne pustostany, białe plamy, przerwane tradycje. Ponowne zasiedlenie owych zastanych pustostanów, wciągnięcie odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej (muzyki, multimediów), oraz, przede wszystkim, ożywienie struktur lokalnych ? takie cele postawiliśmy przed festiwalem.

W 2010 roku preTEXTY odwiedziły Jelenią Górę, Bielawę i Świdnicę. W listopadzie 2011 byliśmy w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Wołowie.

„Rozklad Jazdy. Literatura Dolnego Śląska po 89r.”, Karol Maliszewski, Jacek Bierut rozmawiają wokół antologii. Fragmenty spotkania z Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Bartek Majzel, Julia Fiedorczuk, Mariusz Grzebalski prezentują swoją twórczość (Jelenia Góra/Wałbrzych)

Adam Kaczanowski i performance „Głód”, szczególnie udany w Wałbrzychu, co widać w drugiej części filmu.

Budyń Super Sam – fragmenty koncertu w jeleniogórskim Klubie Kwadrat.

BaBu Król – Budyń i Bajzel grają Stachurę, fragmenty koncertu z wałbrzyskiego Klubu A propos.