Międzynarodowy Festiwal Historyczny

Wiek XX. Anamneses

12?16.05.2012

1. edycja: ?Skrwawione ziemie?/?Bloodlands?

Gość specjalny: Timothy Snyder

W programie między innymi:

debaty, przegląd filmowy ?Kogo kręci kino historyczne??,

?Akademia Solidarności?, warsztaty, spektakle teatralne i koncerty
Aktualny program na: www.anamneses.pl

W dniach od 12 do 16 maja 2012 r. we Wrocławiu odbędzie się I edycja Międzynarodowego Festiwalu Historycznego „Wiek XX. Anamneses”.

Celem festiwalu jest stworzenie przestrzeni dla wspólnej debaty historyków, pisarzy, filmowców i artystów, których twórczość nawiązuje do zagadnień związanych z ważnymi momentami dwudziestowiecznej europejskiej historii.Problematyka I edycji Festiwalu zogniskowana będzie na tragicznej historii ?Skrwawionych ziem? ? zgodnie z terminologią zaproponowaną przez amerykańskiego historyka Timothy?ego Snydera ? wielkiego obszaru Europy Wschodniej, na którym w latach 1933?1945 ojcowie dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku, Hitler i Stalin, dokonali masowego mordu na ok. 14 milionach cywilów i jeńców wojennych. Tytułowe odpomnienia (gr. anamnesis) to słowo klucz do idei Festiwalu, który ma być miejscem przywracania pamięci o tej mrocznej epoce w dziejach Europy oraz o rzeczywistości ją poprzedzającej. W swojej książce Snyder, jako pierwszy rozpatruje obszar zbrodniczej działalności Stalina i Hitlera, jako całości, przezwycięża wiele stereotypów przypomina fakty, które nie funkcjonują w zbiorowej wyobraźni ? choćby to, ze pierwszymi ofiarami masowych prześladowań i mordów na terenie ?skrwawionych ziem? tylko ze względu na przynależność narodową byli Polacy mieszkający w latach 30. na terenach Związku Radzieckiego.
Na Festiwal złożą się liczne wydarzenia: debaty, filmy, warsztaty, spotkania, koncerty i spektakle. Przewidujemy udział w spotkaniach m.in. Timothy Snydera, Jana Ołdakowskiego, Agnieszki Holland, ks. Jerzego Myszora i Balazsa Vargi. Idea festiwalu historycznego od lat z powodzeniem sprawdza się w krajach zachodnich. Stanowiąc połączenie święta nauki z popularnym happeningiem, wydarzenia takie gromadzą tysiące miłośników historii i kultury danego regionu oraz badaczy zajmujących się tą tematyką, dając rzadką możliwość spotkania obu tych grup pasjonatów. Pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Historyczny gości we Wrocławiu ? Europejskiej Stolicy Kultury. Zamknięta część warsztatowa odbędzie się w Księgarni Partnerskiej DSW Tajne Komplety.