Pierwszy zbiór poezji Ryszarda Grzyba, znanego w świecie sztuki malarza ekspresji. Wybór obejmuje ponad sto utworów z lat 1978–2002. Książka ukazała się jako wydawnictwo towarzyszące wystawie Ryszarda Grzyba pod tym samym tytułem – wystawie, którą wstrzymał wybuch aktualnej epidemii.

„Ten wybór poezji objawia pracę losu i czasu, ponieważ obejmuje dwadzieścia cztery lata mojego życia. Pierwsze wiersze napisała osoba mająca dwadzieścia cztery lata, ostatnie czterdziestosześcioletnia. Jedne wiersze należą do epoki zwanej życiem przed życiem, drugie zbliżają się do epoki zwanej życiem po życiu”, mówi  autor.

„Grzyb, kojarzony ze skandalizującymi obrazami lat 80. oraz barwnymi kompozycjami zdominowanymi przez charakterystyczny bestiariusz, w wierszach jawi się jako jednostka balansująca na granicy fascynacji otaczającym światem, odmętów przygnębienia i poczucia bezsilności. Czytelnik, obcując z trafnymi i drobiazgowo odnotowanymi zjawiskami, nieraz stanie przed pytaniem, czy aby funkcjonuje w tym samym co Grzyb świecie. Czy to możliwe, aby ludzkie mózgi i aparaty wzrokowe mogły zdawać się aż tak odmiennie zestrojone? Każdy z wierszy odsłania pogłębiony sposób percepcji, ale i refleksji, zaskakujący faktem, że otaczające rzeczy i zjawiska można ujmować i opisać za pomocą słów w tak zarówno prosty, jak i odmienny od zwyczajowego sposób” – pisze Katarzyna Piskorz na łamach pisma „Szum”.

Ryszard Grzyb urodził się w 1956 roku w Sosnowcu. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskał w 1981. W latach 1982–1992 był członkiem Gruppy. Współzałożyciel i wydawca pisma Gruppy – „Oj dobrze już”.

Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, w Muzeach Okręgowych w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie, w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Laureat Nagrody im. Jana Cybisa 2010.

Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już”, w publikacji Sztuka Najnowsza. Co słychać (Warszawa 1989) i Young Poets of a New Poland (London 1993) oraz w piśmie artystycznym „Tytuł roboczy” (2004). Jego „Zdania Napowietrzne” zostały wydane przez Świat Literacki (2005). Okruchy melancholii (Twórczość 2015, nr 1).

Książka dostępna w Księgarni Tajne Komplety

RECENZJA na łamach „SZUMU”:

O wystawie i książce w HOS Gallery:

RECENZJA na łamach bloga Zupełnie inna opowieść:

Spokojny obserwator | Ryszard Grzyb, Ja chrząszcz

Wersja papierowa