Nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza w serii wydawniczej Tajne Komplety ukazała się książka „Jak ugryźć teatr współczesny?”.Wydawnictwo to ilustrowany przewodnik po teatrze współczesnym dla wszystkich, którzy mają ochotę zainteresować się tą dziedziną sztuki. Dzięki tej intrygującej pod względem graficznym książce teatr staje bardziej zrozumiały, ekscytujący – i niezwykle smakowity. Autorzy (Tomek Żarnecki, Gosia Kulik) serwują głodnym wiedzy czytelnikom nafaszerowane faktami i anegdotami lekkostrawne opowieści. Ich narratorem jest kasjer-łakomczuch, który ze swadą podróżuje w czasie i przestrzeni.

Kostiumy wyciśnięte z tubki, aktorskie laboratoria, tańczące parawany, maszyny do grania czy torcik o smaku mielonki są przyprawą dla sutych historii o najważniejszych nurtach teatralnych XX wieku i wielkich inscenizatorach.

Publikacja jest dedykowana wszystkim, w każdym wieku. Zamierzeniem autorów jest zwalczać przekonanie, wedle którego książka ilustrowana jest kierowana tylko do najmłodszych czytelników. Młodzi dorośli, dojrzałe dzieci, podstarzałe bobasy i zdziadziali nastolatkowie: jeśli nabraliście apetytu na oswojenie się z teatralnymi osobowościami i osobliwościami – życzymy smacznego!

Z uwagi na opiekę merytoryczną specjalistów książka może być przydatna jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i animatorów kultury.

Zajawkę książki można przejrzeć pod tym linkiem.

Książka dostępna w naszej księgarni Tajne Komplety.

 

Tomasz Żarnecki (ur.1975 r. w Stawiszynie, obecnie mieszka we Wrocławiu), w 2002 r. ukończył wydział Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w 2007 r. kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2007-2010 zajmował się kolekcjonowaniem plakatów teatralnych i organizowaniem wystaw plakatu teatralnego w całej Polsce. Prowadził również zajęcia teatralne z młodzieżą przy Stowarzyszeniu Urim. Jest współautorem (wraz z Małgorzatą Kulik) książek obrazkowych
(Fontanny i muszle, czyli przewodnik po wrocławskich szaletach, wyd. Libron 2016, Chore historie, wyd. Kocur Bury 2017, Niezłe ziółko/głośne zniknięcie, wyd. Kocur Bury 2016). Wraz z Małgorzata Kulik prowadzi warsztaty dla młodzieży z projektowania książki i prowadzenia narracji za pomocą słowa i obrazu.

Małgorzata Kulik (ur.1985 r. w Piekarach Śląskich, obecnie mieszka we Wrocławiu), ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa i grafiki książki, za pracę dyplomową została wyróżniona złotym medalem oraz nagrodą firmy BPSC. Zajmuje się ilustracją książkową, tworzy autorskie picturebooki, jest autorką powieści graficznych (V, wyd. Centrala 2013, Ta małpa poszła do nieba, wyd. Wydawnictwo komiksowe, 2018), krótkich opowiastek graficznych, które ukazały się w antologiach: Polski komiks kobiecy, wyd. Timof 2013, Śląski Wyspiański, wyd. Teatr Śląski 2017 oraz – wraz z Tomkiem Żarneckim – książek
obrazkowych (Fontanny i muszle, czyli przewodnik po wrocławskich szaletach, wyd. Libron 2016, Chore historie, wyd. Kocur Bury 2017, Niezłe ziółko/głośne zniknięcie, wyd. Kocur Bury 2016). Podczas prowadzenia warsztatów zajmuje się edukacją młodzieży w zakresie konstruowania narracji za pomocą słowa i obrazu. Ilustracje do książki Niezłe ziółko/Głośne zniknięcie zostały wyróżnione w konkursie Nami Island Concours w Korei w 2017 roku. Za powieść graficzną Ta małpa poszła do nieba została nominowana do nagrody za najlepszy komiks roku (MFGiK, Łódź 2018) oraz za najlepszy scenariusz komiksowy roku (Środek komiksu Środek wyrazu,
DOK 2018 ). Wystawiała swoje prace w Polsce i za granicą.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury