„Okruchy świata” to książka eseistyczna, która składa się z 12 prac Kariny Marusińskiej, dokumentowanych fotograficznie głównie we wrocławskich muzeach. Artystka tropi umykające uwadze historii wątki, skupiając się na detalach codzienności i resztkach. Marusińska dyskutuje z materią, stawiając pytania o społeczeństwo czy ludzką naturę. Monika Braun w 12 esejach analizuje te dzieła, rozszerzając perspektywę i tworząc sieć skojarzeń z obszarów sztuki, nauk społecznych i literatury.

Prace Marusińskiej w ceramice i szkle ukazują, jak media te mogą być doskonałym tworzywem dla współczesnej sztuki, stanowiąc inspirujący element kulturowego krajobrazu regionu. Książka łączy sztukę z historią Wrocławia, eksponując wątki związane z muzealnymi zbiorami, często pomijane w oficjalnym dyskursie, a także otwiera przestrzeń na różnorodne narracje i marginalizowane głosy.

„Moje prace są związane z muzeami i ze znajdującymi się tam obiektami, które prowokują mnie do zajęcia się nimi i dostrzeżenia ich specyficznych właściwości. W eksponatach widzę związki z codziennością, ich kruchość, zwyczajność” – opowiada Marusińska. „Dialog pozwala opowiadać o złożoności świata. Działanie z „okruchami” jawi mi się jako praktykowanie uważności. Uważności na rzeczy widziane przez fragment, odłamany element, pozostawiony ślad. Dialog przeprowadzam również z Moniką Braun, która wprowadziła swój głos”.

Karina Marusińska
Artystka interdyscyplinarna, nauczycielka akademicka, animatorka społeczno-kulturalna. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych – wzornictwo, projektowanieceramiki. Studiowała także w ramach programów stypendialnych na UniwersytecieKraju Basków w Bilbao i w Instytucie Ceramiki w Guebwiller. Odbyła studia podyplomowe Design Management prowadzone przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz międzynarodowe studia podyplomowe „Kaolin” na kierunku sztuka i design we współczesnej ceramice w ENSA Limoges we Francji i w Chinach. Pracuje na wrocławskiej ASP jako adiunktka w Pracowni Ceramiki Kontekstualnej, prowadzonej wraz z prof. Mirosławem Kocińskim. Współtworzyła grupę projektową Wzorowo. Należy do kolektywu Food Think Tank i grupy performerskiej Łuhuu!. Jest wielokrotną stypendystką, laureatką nagród, uczestniczką licznych krajowych i międzynarodowych wystaw, festiwali, sympozjów, plenerów. Jej prace znajdują się w zbiorach Krehky Gallery w Pradze, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Monika Braun
Aktorka, kulturoznawczyni, nauczycielka akademicka, pisarka. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, doktorat obroniła w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opublikowała dotychczas książki: Gry codziennie i poza codzienne… O komunikacyjnych aspektachaktor­stwa, Wrocław – Jerozolima – Wrocław (opowiadania, razem z Lvem Sternem), Mona. Opowieść o życiu malarki, Podróże do wielu odległych światów, czyli lekcje projektowania graficznego według Jana Jaromira Aleksiuna, CiSz. 70 lat Ceramiki i Szkła na Wrocławskiej ASP, Migrena. Kronika rodzinna, Uwierzyć w niemożliwe. O witrażach Teresy Marii Reklewskiej oraz Podróżnik. O życiu i szkle Kazimierza Pawlaka, Przeciw powtórzeniu, a także liczne artykuły o teatrze i sztukach wizual­nych, teksty do katalogów sztuki oraz eseje. Pracuje między innymi na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

///

Książka została wydana nakładem Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymona Karpowicza oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Partnerem wydawniczym jest Wrocławski Instytut Kultury w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

Tytuł: Okruchy świata
Autorki: Karina Marusińska, Monika Braun
Wydawnictwo: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
ISBN 978-83-971914-0-2
Wrocław 2024
Wydanie 1
Liczba stron: 224