Maly_Przemyl

 

Przemyśl-Szczecin to nowa proza literackiego człowieka-orkiestry i zarazem pierwsza, która została zbudowana jak rasowy film drogi. Zamiast kabiny cadillaca mamy jednak wysłużone przedziały PKP, w roli przydrożnych mordowni występuje tu Wars, a w zastępstwie szeryfa napotkamy w tej książce kontrolera biletów.

Jest też cała formacja bohaterów ? z księdzem egzorcystą na czele ? ale Maliszewski wybiera się również w wycieczki osobiste, dzięki czemu wątki autobiograficzne tworzą mieszaninę z dziarskim żywiołem fikcji. Przemyśl-Szczecin to książka o wielu prędkościach, gdzie luźno fruwające cytaty z rzeczywistości przetykane są osobliwymi historiami ludzi, których można spotkać tylko w pociągu. A pociąg rządzi się zasadą karnawału i transgresji. Dzięki temu wymuszone rozmowy zamieniają się w pikantne dialogi, relacje między wyalienowanymi ludźmi zacieśniają się zbyt mocno, a niewinni pasażerowie wcielają się w role nieledwie degeneratów.

Przemyśl-Szczecin to hand-made: każdy egzemplarz książki został na okładce podpisany własnoręcznie przez autora, dzięki czemu każda z książek jest unikalna. Autograf – gwarantowany.

Pisze o książce Dariusz Nowacki: ?Przemyśl ? Szczecin to kolejny tom prozy Maliszewskiego poświadczający odrębność i oryginalność tego pisarza. Na prozę tę nie ma dobrej nazwy ? zawsze skromna objętościowo, czyli nieprzegadana, fragmentaryczna, o luźnej kompozycji, na swój sposób kapryśna, podszyta niepokojącymi obsesjami, daleka od potocznych wyobrażeń o atrakcyjności, w pewnym sensie ? nie waham się powiedzieć ? irytująca. Jestem jednak przekonany, że zdeponowano w niej takie artystyczne ?świętości?, jak niepodległość głosu, szlachetne widzimisię, pisarskie poszukiwania i twórcze szajby. Wartości dziś unikatowe, bezcenne?.

Karol Maliszewski (1960) ? opublikował kilka książek krytycznoliterackich, cztery książki prozatorskie oraz dziesięć zbiorów wierszy. W 2012 ukazały się jego Ody odbite, wydane przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Laureat nagród im. Barbary Sadowskiej i im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno; za tom szkiców ?Rozproszone głosy? nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2007). Mieszka w Nowej Rudzie.

Ta i inne książki Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza dostępne są w księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu i na: tajnekomplety.pl.

Więcej zdjęć książki TUTAJ.

PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MKiDN