Relacja z  koncertu  zespołu Karpaty Magiczne oraz promocji książki ?Rubieże kultury popularnej ? popkultura w świecie przepływów? Anny Nacher ( kulturoznawczyni, doktor nauk o sztuce, adiunkt w Katedrze Mediów Audiowizualnych Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ)).

Księgarnia Tajne Komplety (Wrocław, Przejście Garncarskie 2), 08.10.2012, godzina 19:00, bilety 15 zł i 10 zł (studenci).

info o zespole:

Projekt ?Karpaty Magiczne? narodził się w 1998 roku i jest kontynuacją pomysłów muzycznych realizowanych w grupie Teatr Dźwięku ATMAN. Autorem projektu jest dwójka muzyków związanych z grupą ATMAN: Anna Nacher i Marek Styczyński (autorzy muzyki i koncepcji) wraz z muzykami towarzyszącymi, których skład jest płynny.

?Muzycznie poruszamy się na pograniczu jazzu, muzyki eksperymentalnej i etnicznej z dużą dozą improwizacji traktowanej jako narzędzie odkrywania prawdziwych brzmień. Każdy koncert jest jednorazowym i niepowtarzalnym wydarzeniem scenicznym, łączy je poszukiwanie prawdy dźwięku i brzmienia zakorzenionych w tradycyjnych kulturach Euroazji. Dlatego naszą muzykę nazwaliśmy ?ethno core? ? zamierzamy dotrzeć do samego serca najstarszych tradycji muzycznych, do samego jądra prawdy o rdzennej kulturze naszej Ziemi.?

Projekt Karpaty Magiczne od lat konsekwentnie proponują muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha freejazzowej improwizacji. Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów takich jak słowacka fujara pasterska, australijskie didjeridu, chińskie organki lu-sheng, czy indyjskie miniharmonium znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych idiomów muzycznych, nie stroniących od preparowanej gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji.

W roku 2000 realizowany był oddzielny projekt cyklu koncertów czysto akustycznych w ciekawych akustycznie miejscach pod tytułem ?Pamięć Brzmienia? (koncerty: hol CK ?Zamek? w Poznaniu oraz performance dźwiękowy w piwnicy kawiarni ?U Literatów? w Krakowie).

Od 1999 roku kolekcję instrumentów etnicznych Marka Styczyńskiego będącą podstawą brzmienia Teatru Dźwięku Atman oraz Projektu Karpaty Magiczne można oglądać w Galerii ?Stary Dom? przy ul. Pijarskiej 13 w Nowym Sączu. Galeria jest własnością Anny Nacher i Marka Styczyńskiego.

Ich muzyka udokumentowana została na 9 płytach wydawanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych oraz na dwóch płytach nagranych przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego, w ramach projektu z pogranicza ekologii dźwięku, z wykorzystaniem głosów fok, delfinów, orek i morświnów Morza Północnego i Bałtyckiego (we współpracy ze Stacją Morską w Helu oraz międzynarodową ogranizacją ASCOBANS/UNEP z siedzibą w Bonn). Muzyka inspirowana filmem ?Najsłodsze morze świata? emitowanego przez TVP1 w kwietniu i maju 2000 ukazała się na CD w październiku 2000. Płyta jest benefitem na rzecz fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego, jej wydanie było możliwe dzięki współpracy z Erą GSM oraz Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Anna Nacher i Marek Styczyński są także autorami muzyki do spektaklu ?Księga Utopii? Teatru Snów z Gdańska.

Inicjatorzy Projektu, Anna Nacher i Marek Styczyński, podróżują w poszukiwaniu instrumentów muzycznych, mają za sobą wyprawy do Indii, Nepalu, na Bałkany, do Skandynawii, czy na kontynent amerykański, udokumentowane książką Ucho Jaka. Podróże muzyczne od Kathmandu do Santa Fe (Bezdroża 2003)

Muzycy koncertowali w USA (trasa blisko 20 koncertów w 2001 r.), regularnie grają w Europie. Ich nagrania znalazły się na kompilacji wydanej przez prestiżowy brytyjski magazyn muzyczny The Wire. Zostali również zaproszeni na festiwal Terrastock 6 (21-23 kwietnia 2006, Providence, RI).

WWW: www.magiccarpathians.com / www.myspace.com/magic_carpathians / www.facebook.com/pages/Magic-Carpathians/10631129198