Podarunki można przynosić do 4 wrocławskich lokalizacji: Muzeum Współczesnego Wrocław (pl. Strzegomski 2a), księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2), Akademii Sztuk Pięknych (pl. Polski 3/4, sala 103), a także do Centrum Kultury Zamek (pl. Świętojański 1).
Akcja trwa do końca stycznia 2017.
„Książka za kraty narodziła się w wyniku wiary w papier i w siłę internetu. W idealne połączenie obu mediów, które wcale nie muszą ze sobą konkurować. Wiara w moc papieru to wiara w najbardziej podstawowy rodzaj kontaktu między ludźmi, który opiera się także na zapachu (książek, świeżych i starych gazet) oraz dotyku. Na książkach dawni właściciele pozostawiają niezatarte ślady, to po nich poznają ich nowi czytelnicy (?). Mówią, że każdą zaczytaną, porysowaną lub poplamioną książkę traktują jak osobisty kontakt z człowiekiem, kimś, kto stał się dla nich symbolem wymiaru sprawiedliwości.
Akcja żyje na co dzień w sieci, bo dotyczy najbardziej aktualnych wydarzeń; likwidowanych w Polsce bibliotek, umierających samotnych, którzy ponaglają i piszą z rozpaczą o starych bibliotekach i stosach gazet, plajtujących antykwariuszy. Wszyscy chcą znaleźć dla książek nowy dom. Dlatego ?Książka? ma swój profil na Facebooku (klik) i żyje w wymiarze sieciowym przez cały rok. To już osobisty wkład czytelników w akcję i odpowiedź na ich potrzeby. Podawanie książki za kratę odczarowuje umarłą klasę czytających i może subtelnie, ale celnie wskazuje na podstawową różnicę w podejściu do literatury i samych książek. Współcześnie częściej sczytuje się ich treść z podajnika, rzadziej czyta w intymnym, cielesnym kontakcie?.