www.taubaauerbach.com

www.taubaauerbach.com

Puk, puk tu rachmistrz

W poniedziałek kilka minut po 18:00 dzwonek do drzwi. Dzwoni. Raz. Nie reaguję. Nikogo się nie spodziewam. Śpię. Nakrywam głowę poduszką. Nie reaguję. Dzwoni drugi raz i trzeci. Wstaję, zły, ale wstaję. Energicznie otwieram drzwi i widzę młodzieńca, który jest trochę podobny do Pięknego Lola, tylko wyższy. Mam ochotę powiedzieć ?Czego?, ale się powstrzymuję i mówię: ?Słucham??. Muszę mieć minę niczym Wolverine, ponieważ chłopiec mówi tak cicho, że prawie nic nie słyszę. Proszę, aby mówił głośniej. Więc on mówi głośniej, a raczej wydaje mu się, że mówi głośniej. Pyta, czy to mieszkanie takie a siakie, odpowiadam, że tak. On wyjmuje identyfikator, jakieś pismo, pokazuje mi, coś mówi, tłumaczy. Niewiele do mnie dociera. Zrozumiałem, że rachmistrz i że spis powszechny. ?Super ? mówię. ? Nie dziś, jestem zajęty, proszę przyjść w innym terminie?. Nie potrafię się skupić i mu powiedzieć, kiedy dokładnie ma przyjść, dlatego daje mi swój numer telefonu. ?Proszę do mnie zadzwonić?. ?Dobrze, zadzwonię, do widzenia? i zamykam drzwi. Wracam do łóżka. Niestety już nie potrafię zasnąć.

Następnego dnia dzwonię i umawiamy się na środę na 18:30.

Przyszedł wczoraj, był punktualnie co do minuty. Czekałem na niego, nie spałem. Zapraszam go do środka. Sadzam na krzesełku, chcę robić herbaty. Dżejms od razu próbuje na nim swoich sztuczek, miauczy i domaga się, aby zrobił mu miejsce na kolanach. Pan Rachmistrz nie wygląda na zadowolonego z powodu jego umizgów. Trzyma torbę na kolanach, aby Czarnuch nie miał gdzie wskoczyć. ?Bo ja się boję kotów?, mówi. Mamy już zaczynać, on wyciąga elektroniczny notatnik i tytułem wstępu mówi, że mieszkanie takie a takie zostało wylosowane? ?Zaraz, zaraz, jakie mieszkanie? Jaki numer?? On podaje numer jeszcze raz. A ja: ?O, to pomyłka, mieszkanie takie a siakie jest obok?. Udaję, że jest mi bardzo przykro, przepraszam, ale gdy zamykam nim drzwi, oddycham z ulgą. Jestem zadowolony, ja tak, a Dżejms nie. Kim się teraz będzie bawił?

Maciej Gierszewski

Komiks ?Puk, puk tu rachmistrz? autorstwa Dominika Szczęśniaka (scen.) oraz Macieja Pałki (rys.), ukazał się w piątkowym wydaniu ?Gazety? w Lublinie (dnia 2011-04-01).

Komiks ?Puk, puk tu rachmistrz? autorstwa Dominika Szczęśniaka (scen.) oraz Macieja Pałki (rys.), ukazał się w piątkowym wydaniu ?Gazety? w Lublinie (dnia 2011-04-01).