Platon zdefiniował człowieka jako istotę dwunożną i nieopierzoną. Diogenes oskubał koguta, mówiąc: „oto człowiek Platona”. Piotr Janicki zdeklasował ich wszystkich, dając w swojej nowej książce poetyckiej, wydanej przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza – opis kosmity. W „Wyrazach uznania” poeta z Supraśla przeinacza i przemienia coś zupełnie innego niż tylko materia (ziemska i pozaziemska). Na przykład zmienia nasze podejście do zapomnianych ?kresowych? idiomów, staropolszczyzny i pism papieskich. A przede wszystkim: do miksu tonacji serio i buffo.

?Janicki jest poważny, smutny, rubaszny, uczuciowy, grubiański, rozwija pawie ogony, szarogęsi się, spuszcza po sobie uszy, by w swoim slapstickowym teatrzyku na równych prawach dopuszczać do głosu mądrą naiwność, co i przegięte, odległe skojarzenia? ? pisze o książce Tomasz Szewczyk.

Mamy tu osobliwą mieszaninę, ale nie o samą dziwność tu idzie. Janicki przypomniał nam o paru ważnych kwestiach. Po pierwsze, ?Poezja jest też zabawą?; po drugie ?slalomem między bramkami?. W tym sensie „Wyrazy uznania” to strzał z woleja w samo okienko. Po trzecie wreszcie, ?Zdziwienie jest / jak odrąbana od prognozy pogody chmura?. Nie dziwmy się więc, że prognoza na lekturę tej książki jest wielce obiecująca.

Piotr Janicki ? poeta, ur.  1974  w Białymstoku, obecnie mieszka w Supraślu. W 2006 r. wydał tom wierszy ?Nadal aksamit?; współautor portalu ?Cyc gada?; drukował wiersze w branżowych pismach.

„Wyrazy uznania”, zanim ich nakład się nie rozszedł, były, tak jak i inne książki wydane nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, dostępne w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław), a także na tajnekomplety.pl.

Projekt sfinansowany przez akcję na portalu polakpotrafi.pl
Podziękowania zechcą przyjąć w kolejności przypadkowej:

Dawid Jary
Kresowiak
Beata Kafel
Underground
Piotr Shandy
Translator
alx-pl
Martyna Tomczyk
iwowei
baxinski
prz616
mariolenka
Kamila Janicka
Jakub Sajkowski
elkaone
uher
Joanna  Beckwith
Tomek Dryl
domarus
hopsasa234
olimpia
Marek  Orze?owski
Kuba Malinowski
Inez Okulska
Małgorzata Dobosz
Sylwester Pióro
smutny szatan
kid606
Marcin Pluskota
Piotr Makowski
araczk
Hepavir
Waldemar Jezierski
laurus
Toonami