Już drugi rok z rzędu 28 czerwca Wrocław na jedną noc zamieni się w Europejską Stolicę Literatury. To niezwykłe wydarzenie, które w zeszłym roku zgromadziło jedenaście tysięcy wrocławian, prezentuje jak najszerszej publiczności niepublikowaną dotąd twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, piszących w różnych językach i różnej stylistyce. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach często nie kojarzonych z literaturą, pozwalają odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób. Zeszłoroczna edycja dała uczestnikom okazję nie tylko do wejścia w niesamowite, różnorodne światy kreowane przez wybitnych artystów, ale także do spotkania z ulubionymi aktorami, pisarzami, wybitnymi postaciami polskiej kultury.

Fragment konferencji z udziałem (od lewej): Katarzyna Janusik z biura ESK, aktorzy Redbad Klijnstra i Andrzej Chyra, dyrektor biura ESK Krzysztof Maj, Krystyna Czubówna i aktor Jacek Poniedziałek. Zaocznie na ekranie Irek Grin kurator ESK.

Tematem tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu było spotkanie. Spacerując po Wrocławiu 28 czerwca, czytelnicy staną się świadkami niezwykłych interakcji, fantastycznych rozmów ? czy intelektualnych, czy bardzo osobistych, pełnych emocji, opisanych ze swadą i rozmachem. Na jeden wieczór wejdą do świata intymnych relacji i wiekopomnych spotkań. Prezentowane w tym roku teksty to fragmenty książek, które ukażą się w Polsce w różnych wydawnictwach w 2014 roku. Dzięki temu czytania staną się też zaproszeniami do zapoznania się z całymi powieściami, a tym samym Noc Literatury trwać będzie przez cały rok.

Tegorocznej edycji towarzyszyły warsztaty literackie dla dzieci, wieczorne performatywne ?Czytanie w ciemnościach? przygotowane przez Stowarzyszenie Rita Baum, przegląd filmów literackich w Kinie Nowe Horyzonty, a także kiermasze i promocje książek ? podczas spaceru uczestnicy mogli zbierać pieczątki uprawniające do zniżek na książki w księgarni ?Tajne Komplety?.