Fragmenty koncertu zespołu Świetliki, który odbył się we Wrocławiu w Starym Klasztorze wiosną 2015.

Grupa Świetliki została założona w Krakowie, w październiku 1992 roku. Świetlicki założył ją wspólnie z muzykami krakowskiego zespołu Trupa Wertera Utrata.

Pierwszy album ? Ogród koncentracyjny ? został nagrany w 1993 roku dla niezależnej, krakowskiej wytwórni Music Corner i wzbudził spore zainteresowanie zarówno publiczności, jak i mediów, przyniósł również zaproszenie na festiwal w Opolu 1995.

W 1996 roku zespół wydał drugą płytę, zatytułowaną Cacy Cacy Fleischmaschine, która otrzymała dwie nominacje do nagrody Fryderyków w kategoriach muzyka alternatywna i poezja śpiewana, a do zespołu dołączył gitarzysta Artur Gasik.

Trzeci album, zatytułowany Perły przed wieprze, został wydany w 1999 roku. W nagraniach wziął udział gościnnie Mateusz Pospieszalski.

W 2001 roku Świetliki przeszły do wytwórni Universal Music. W tym samym roku wydano Złe misie, z gościnnym udziałem Kasi Nosowskiej i Lecha Janerki.

W 2005 r. zespół nagrał album Las putas melancólicas z udziałem aktora Bogusława Lindy, który zaśpiewał część piosenek. Płyta cieszyła się dużą popularnością ? promowała ją dobrze rozpoznawalna Filandia.

W 2011 r. do grupy dołączyła grająca na altówce Zuzanna Iwańska i nie był to koniec zmian personalnych; w połowie 2012 zespół rozstał się z gitarzystą Arturem Gasikiem[potrzebne źródło], rozszerzając jednocześnie skład o grającego na instrumentach klawiszowych Michała Wandzilaka.

Najnowsza płyta zespołu, zatytułowana Sromota, ukazała się 12 października 2013