Rozpoczynamy cykl spotkań z autorami literatury non-ficion Reportaż na Tajnych Kompletach, który potrwa do końca roku 2017.

O cyklu spotkań Reportaż na Tajnych Kompletach:
reportaż i rozmowa o nim w przestrzeni księgarni to doskonały pretekst do rozmowy na temat problemów zarówno lokalnych, jak i globalnych. W ciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost zainteresowania literaturą non-fiction, a obecność uprawiających ten gatunek literacki autorów w przestrzeni księgarni
zawsze spotyka się z dużym zainteresowaniem odbiorców.

Już 18.05 zapraszamy na nietuzinkowe spotkanie wokół książki „Afronauci. Z Zambii na księżyc”, której autorem jest Bartek Sabela. Reportaż właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Miejsce: Księgarnia Tajne Komplety, Wrocław, Przejście Garncarskie 2

Czas: 18.05.2017 godzina 18:00
„Afronauci” to frapująca opowieść o Edwardzie Mukuce Nkoloso, twórcy Zambijskiej Akademii Kosmicznej, i jego planie wystrzelenia rakiety na Księżyc. Tragikomiczna historia Nkoloso doskonale unaocznia paradoksy epoki postkolonialnej, bolesny dialog tradycji z nowoczesnością. To przede wszystkim opowieść o pasji poznawczej, determinacji w pokonywaniu granic cywilizacyjnych, ale także próbie podważenia hegemonii Zachodu.
Sabela z benedyktyńskim zacięciem rekonstruuje dzieje Nkoloso. Pieczołowicie składa puzzle historii, odwiedza archiwa w Lusace, wertuje lokalną prasę, szuka świadków wydarzeń sprzed półwiecza. Wyśmienity reportaż i kapitalna praca o wykuwaniu się współczesnej tożsamości politycznej w świecie pozaeuropejskim. Z pewnością jedna z najoryginalniejszych książek o Afryce ostatnich lat!
Błażej Popławski

Bartek Sabela (ur. 1982) ? z wykształcenia architekt, a z zamiłowania podróżnik, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie ziarna piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii, został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody ?Newsweeka? im. Teresy Torańskiej. Regularnie współpracuje z ?Kontynentami?, publikował także w ?Dużym Formacie? i ?Gazecie Wyborczej?.

Spotkanie poprowadzą w duecie: Karol Pęcherz, Łukasz Basiak

Kolejne spotkanie z cyklu: 8.06.2017 / Cezarym Łazarewicz. Szczegóły niebawem.

Serdecznie zapraszamy!

Spotkania realizowane są dzięki programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Partnerstwo dla książki.