Wydawnictwo Czarne zorganizowało w Tajnych Kompletach spotkanie z Sylwią Szwed, autorką książki 'Mundra”.
Poniżej fragmenty spotkania z Sylwią Szwed oraz jedną z bohaterek książki – położną Jolantą Petersen.
Spotkanie było prowadzone przez dwie doule – Joannę Kozakiewicz i Julię Sondhi.

Sylwia Szwed (ur. 1983) ? reporterka, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu, przez dwa lata pracowała w dziale miejskim ?Super Expressu?. Obecnie współpracuje z ?Wysokimi Obcasami? i ?Dużym Formatem?. Publikowała w wielu gazetach ogólnopolskich i zbiorach reportaży. Autorka książki „Mundra”, w której rozmawia z przedstawicielkami czterech pokoleń polskich położnych.

Jolanta Petersen – położna. Ukończyła Szkołę Położnych w Danii w 1996. Zdobywała doświadczenie na salach porodowych w całej Skandynawii. Dzieli życie pomiędzy Danię a Polskę. W Polsce pracuje obecnie w Centrum Przyjaznym Rodzinie oraz szpitalu św Zofii w Warszawie. Współpracuje z Fundacją Rodzić po Ludzku. Fotografka. Ekolożka.

„Mundra” to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat i pierwsze porody przyjmowała podczas II wojny światowej, najmłodsza ?dwadzieścia sześć i pracowała w szpitalu w Tanzanii. Należą do różnych środowisk, mają odmienne doświadczenia i światopogląd. Opowiadają o cudzie narodzin, o ogromnej sile, którą natura obdarzyła każdą matkę, ale także o ciemnej stronie swojego zawodu ? poronieniach, aborcjach, powikłaniach okołoporodowych, przemocy wobec rodzących. Poruszają wiele aktualnych i kontrowersyjnych tematów ? problem medykalizacji porodu, odejścia od natury, cesarskiego cięcia na życzenie czy zapłodnienia in vitro.

Spotkanie objęte matronatem Stowarzyszenia DOULA w Polsce