Już w czwartek 26 lutego o godz. 18.00 we wrocławskich Tajnych Kompletach o tym, czy możliwe jest dziś rzetelne i uczciwe pisanie historii sztuki polskiej lat 1944-90 bez badania dokumentów policji politycznej państwa rządzonego przez ?kierowniczą siłę Narodu? w postaci PZPR.
Dyskusja o zakulisowych mechanizmach wpływania na życie artystyczne w Polsce Ludowej toczyć się będzie wokół najnowszej publikacji Jakimczyka, która odbiła się głośnym echem wśród wrocławskich plastyków wywołując protest części środowiska przeciwko zawartym w niej stwierdzeniom.
Z Jarosławem Jakimczykiem, autorem książki ?Najweselszy barak w obozie? rozmawiać będzie Mirosław Spychalski.
Jarosław Jakimczyk (ur. w 1967 r. we Wrocławiu), absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako dziennikarz od drugiej połowy lat 90. zajmował się problematyką służb specjalnych przygotowując materiały dla największych redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych. Publikując w 1999 r. cykl artykułów o szpiegostwie w Polsce przyczynił się bezpośrednio do aresztowania i postawienia przed sądem czterech agentów obcych służb wywiadowczych (Rosji i USA). Wielokrotnie wyróżniany za publikacje z dziedziny dziennikarstwa śledczego. W 2002 r. wysłannik Freedom House do Hawany, skąd raportował o łamaniu praw człowieka przez dyktaturę braci Castro. Międzynarodowy obserwator wyborów prezydenckich na południowym wschodzie Ukrainy w 2004 r.
Mirosław Spychalski (ur. w 1959 r. we Wrocławiu), prozaik, publicysta, autor filmów dokumentalnych. W latach 1978-89 związany z opozycją demokratyczną. Zasiada w jury Nagrody Literackiej Europy Środkowej ?Angelus?.
Café Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław