Filmami ?Złota rybka? oraz ?Szczęściarze? Tomasza Wolskiego 11. marca zainauguruje swoją działalność długo wyczekiwana Akademia Filmu Dokumentalnego ?MovieWro?. Reżyser zawita do Wrocławia, by po projekcji dokumentów w kinie Warszawa Sali ? NOT wziąć udział w dyskusji z publicznością.

Głównym motywem pojawiającym się w filmach Wolskiego, uznawanego za jednego z najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia w Polsce, jest portret zbiorowości ? wnikliwy, oparty na cierpliwej obserwacji. Zestawienie ?Złotej rybki? i ?Szczęściarzy?, nagradzanych na licznych festiwalach filmowych w Polsce, pozwala dostrzec magię specyficznej narracji oraz charakterystyczny sposób przedstawiania bohaterów. Spotkanie z dokumentalistą, często porównywanym do Krzysztofa Kieślowskiego i kojarzonym jako uczeń Jacka Bławuta, poprowadzi jeden z organizatorów AFD Lech Moliński, redaktor naczelny portalu G-punkt.pl.

?Złota rybka? to niecodzienny portret mieszkańców krakowskiego Domu Pomocy Społecznej, przygotowujących się do wystawienia tytułowego przedstawienia teatralnego. To opowieść o małych marzeniach bohaterów, którzy zaskakują nas swoim zaangażowaniem w podejściu do codziennych spraw. ?Złota rybka? doborem tematu przypomina dokumenty Bławuta, specjalizującego się w portretowaniu ludzi wykluczonych.

?Szczęściarze?, inspirowani klasycznym ?Urzędem? Kieślowskiego, są z kolei metaforą naszego codziennego życia, w którym przeplatają się: cud narodzin, niepewność i radość towarzysząca zawieraniu związków, oraz smutek i refleksja, jaką przynosi śmierć, strata najbliższych. Dokumentalista obserwuje zachowania petentów Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie w sąsiadujących ze sobą pokojach rozgrywają się przeróżne historie i momenty ludzkiego życia.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla publiczności Akademii niespodzianki w postaci konkursów przeprowadzonych w trakcie dyskusji. Do wygrania bilety na Cyfrowy Weekend Planete Doc Review (7-9 maja) oraz płyty DVD z kolekcji Against Gravity.

25. marca odbędzie się kolejne spotkanie cyklu ?Dokument_pl? ? tym razem we Wrocławiu ze swoimi filmami zagości Paweł Łoziński, a 8. kwietnia spotkanie z Pawłem Wysoczańskim oraz Mieczysławem Bieńkiem, bohaterem jego filmu ?W drodze?.

Organizatorem odbywającej się cyklicznie Akademii Filmu Dokumentalnego ?MovieWro? jest Fundacja Visionica.  W ramach AFD oprócz prezentacji polskiej dokumentalistyki zaplanowane są również cykle pokazujące światowy dokument, w tym tytuły goszczące po raz pierwszy w stolicy Dolnego Śląska. Współorganizatorami są: Odra-Film, Stowarzyszenie Kultura Fabric ?QFA? i Europe Direct. Jako partner projekt wspiera Media Desk Poland.

Co:      Akademia Filmu Dokumentalnego ?MovieWro?

Gdzie: Kino Warszawa Sala-NOT (dawne kino ?Atom?), ul. Piłsudskiego 74, Wrocław

Kiedy: 11 marca, godz. 19.00