Wrocławska księgarnia Tajne Komplety dołącza do obchodów Weekend Księgarń Kameralnych 2018.
///////////////////////
Piątek, 20.04, godz. 17.00
Spotkanie z Jackiem Gutorowem, tłumaczem i autorem opracowania antologii poezji brytyjskiej ?Wygnani z raju? oraz autorem książki „Monaten”. Książki ukazały się w Tajne Komplety – seria wydawnicza
Prowadzenie: Radosław Wiśniewski
Wstęp wolny.

Spotkanie organizowane przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
///////////////////////

Siedem lat – tyle poświęcił Jacek Gutorow tłumaczeniom poezji Davida Jonesa (1895-1974), Geoffreya Hilla (1932-2016) i Charlesa Tomlinsona (1929-2015). Wydana przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza książka ?Wygnani z raju? stanowi wybór twórczości poetyckiej tych trzech ważnych, ale praktycznie nieznanych w Polsce brytyjskich autorów.
Pieczołowitą pracę translatorską Jacka Gutorowa dopełniają również wyczerpujące szkice krytyczne jego autorstwa, które wprowadzają w twórczość każdego ze spolszczonych autorów. Dzięki temu ?Wygnani z raju? to możliwość obcowania z kanoniczną brytyjską poezją i solidne wprowadzenie do twórczości trzech niezwykłych klasyków-outsiderów.

///////////////////////
Sobota, 21.04, godz. 17.00
Spotkanie poświęcone powieści „Wstyd” z autorką, Igą Zakrzewską-Morawek. Prowadząca: Olga Szelc
Wstęp wolny.
///////////////////////

Trzy zwyczajne kobiety z kamienicy na wrocławskim Nadodrzu. Może znasz je z sąsiedztwa albo spotykasz w domu? Może jesteś jedną z nich? I wstydzisz się tego.

Zośkę porzuciła pracująca na kolei matka. Dziewczyna do dziś czuje smak upokorzenia, które rośnie jak gula w gardle na wspomnienie przypalonych ziemniaków z zakładowej stołówki. Marta nawet nie chce pamiętać swojego panieńskiego nazwiska ? w jej uszach brzmi jak nie raz wymierzony policzek. A Bosa nawet wyrwana ze snu poda wartość liczby Pi. Pijany ojciec dobrze ją wyćwiczył.

Losy tych trzech kobiet skleja toksyczny wstyd. Udają, że go nie ma, ale on jest i płynie wartko w ich żyłach. Przechodzi z matki na córkę, z pokolenia na pokolenie. I truje.

?Najpierw trzeba się zawsze ukłonić i TO powiedzieć. Że ?dzień dobry?. Nawet gdy ktoś cię nie widzi, nie lubi, gdy ty kogoś nie lubisz, gdy ktoś ci mówi, że jesteś gruba, taki pączek brzydki. Kiedy twoja matka wariatka, a ojciec pijak. Skoro pijak, a ty jego córka, to przecież oczywiste, że jaki ojciec, taka córka. A kilkanaście lat później zachodzisz w ciążę, rodzisz albo nie rodzisz i nie dziwi nic. Schemat się powtarza, choćby ci się wydawało, że ty nigdy, że ty inaczej, ty na pewno nie.

///////////////////////
Sobota, 21.04, godz. 18.30
Spotkanie poświęcone zbiorowej publikacji ?Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź?.
Wstęp wolny.
///////////////////////

W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie.

Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż ? tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano.

///////////////////////
Niedziela, 22.04, godz. 12.00
Obrazy filozofii: warsztaty filozoficzne dla dzieci w wieku 6-12 lat. Temat: o istocie rzeczy.
Wpisowe: 20 zł / os.
///////////////////////

Jaka jest istota orzecha włoskiego? Czy orzech jako krem w cieście i jako drzewo jest wciąż orzechem? Czy stół bez nogi wciąż jest stołem?
Obrazy Filozofii to warsztaty filozofii dla dzieci. To miejsce, gdzie szlifuje się autonomię myślenia małego człowieka. Tu słowo łączy się z obrazem.
Warsztaty prowadzi Kama Morawska.