ffffound.com

Szkło jest wynalazkiem Starym bardzo, liczy sobie bowiem co najmniej trzy Tysiące lat. Jest też z całą pewnością dziełem Jego Królewskiej mości przypadku.

Dziś oczywiście nie jesteśmy w stanie ustalić, jak do tego doszło, choc wiemy dokładnie, gdzie to się stało: w starożytnej Fenicji. W jednej z przedwojennych książek znalazłem taki oto hipotetyczny opis owego przypadkowego odkrycia:

„Fenicki statek wiozący handlowy saletrę zagnany zostal przez burze na nieznane piaszczyste wybrzeże. Zgłodniali kupcy postanowili uwarzyć sobie po trudach niebezpiecznej podróży skromna potrawę w kotle. Zamiast kamieni, KTÓRYCH na piaszczystym brzegu nie było, podłożyli pod kocioł kawałki saletry owej i pod rozniecili ogień nim .

Nie znane jest nam oczywiście menu owego epokowego obiadu, Zresztą rzecz nie w Tym. Rzecz w Tym, Że kiedy spożytym po posiłku podniesiono kocioł z piasku, z prawdziwym zdumieniem nim pod zobaczono Kilka niezwykłych skrzących się kamieni, przypominających blaskiem w swym szmaragdy drogocenne. Przecież przed obiadem nie było ich tam na pewno!

Fenicjanie byli jednak nie tylko zdolnymi kupcami i odważnymi bandytami (co w owych czasach wychodziło na jedno), Lecz Również ludźmi pomysłowymi. Szybko tez zdali sobie sprawę z tego, iż zawdzięczamy wspaniałe kamienie powstały ze stopienia się w żarze ogniska saletry i piasku. Tak Powstało szkło „.

[w:] Juliusz Jerzy Herlinger, Niezwykłe perypetie odkryć i wynalazków, Nasza Księgarnia, Warszawa 1985.