Po ośmiu latach przerwy wraca właścicielka jednego z najbardziej osobnych patentów na wiersz (przynajmniej jeśli mówimy o tzw. nowej polskiej poezji).

Ulica_Słowiańska

Jednocześnie komunikat poetycki ze swojej natury sprawia, że rzeczywistość naoczna staje się przestrzenią wyobrażoną. Poetka operuje idiomem skrótu, językiem krótkich komunikatów ? minimalistycznie zakrojonych scenek, momentalnych cytatów z rzeczywistości Nadodrza, szybkich przywołań pisanych na krótkim oddechu. To jednak złudne wrażenie, bo z drugiej strony jest to książka oparta na swobodnym rytmie, zbudowana ze spójnych, niespiesznie opowiadanych mikronarracji, które rozwijają się bez zbędnej presji i nadpobudliwych ujęć „z ręki”.

W dużej mierze to zasługa językowego korpusu tego tomiku ? krótka forma tych tekstów narzuca rygory formalne, które decydują o tym, że większa część wierszy pomieszczonych w Ulicy Słowiańskiej została zaprogramowana do odbioru w ramach kilku rzutów okiem. Ale szybko okazuje się, że rzut oka to za mało, bo skondensowany materiał poetycki tej książki jest dobrze skompresowany i wymagający rozpakowywania jak pliki w formacie rar na twardym dysku. Dzięki temu Ulica Słowiańska to dyskretna bomba wysadzająca skostniałą nieruchawość aktualnych wzorów na wiersz w Polsce.

Klara Nowakowska (1978) opublikowała zbiory wierszy Zrosty (1999), Wodne wiersze (2002) i Składnia (2004). Laureatka głównej nagrody w konkursie im. Jacka Bierezina (1998). Mieszka we Wrocławiu przy ulicy Słowiańskiej.

Zajawkę książki można przejrzeć tutaj:

Jesienią 2012 nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, oprócz książki Nowakowskiej, ukazał się niepublikowany dotąd w Polsce dwujęczyny tom poetycki Elfriede Jelinek koniec / ende w tłumaczeniu Ernesta Dyczka i Marka F. Nowaka; antologia Rozkład jazdy. Dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku pod red. Jacka Bieruta, Wojciecha Browarnego i Grzegorza Czekańskiego, a także nowy zbiór wierszy Konrada Góry Siła niższa (full hasiok).

Książki (poza wyprzedanymi) będzie można kupić w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław), a także na tajnekomplety.pl

PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MKiDN