Bardzo dziękujemy za wsparcie projektu! Poniżej umieściliśmy listę darczyńców z podziękowaniami.

Zapraszamy do  naszej inicjatywy na Polak Potrafi:
https://polakpotrafi.pl/projekt/mobilna-ksiegarnia

Poniżej znajdziecie informacje na temat naszego pomysłu. Chcemy naszym Book Truckiem inspirować społeczność lokalną do działalności księgarskiej i stworzyć nowy, odjazdowy klimat dla rozwoju czytelnictwa i animacji kultury.

 

 

 

 

PODZIĘKOWANIA ZA WSPARCIE PROJEKTU ZECHCĄ PRZYJĄĆ:

Kaśka Kręcisz
Grzegorz
Ewa Mielczarek
Malgorzata Satalecka
Halina Lewandowska
Jadwiga Bartczak
Kamila Służewska
Marianna Różalska
Michał Stadnicki
Aleksandra Woźnica
Sara Nowicka
Paweł Malinowski
Anna Karczewska
Joanna Dziubek
Rafał Różewicz
Włodzimierz Gromski
Natalia Wołowiec
Jolanta Zwiernik
Jolanta Zwiernik
Paula Czubaj
Adrian Proszczuk
Anna Maria Ptak
Barbara Skrzyńska
Diana Chmiel
Dominika Rogozińska
donmills
Ewa Jarocka
grzzak
Rafał Grzebiela
karioke2
Krzysztof Jarząb
Laura Raczyńska
Maria Zieba
Marta Sieczkowska
Maciek Bielawski
Mo Fi
Małgorzata Rusin
m.w.2706
panbielawa
pliczbanska
Rozalia Ottlewska
Szymon Kobylt
Bartosz Jungiewicz
Gosia Dowlaszewicz
heine.ania
Elżbieta Lipińska
Daniel Mazurak Marcelina Nicińska
jelonek141
Katarzyna Wróblewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BOOK TRUCK ? Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów
(i Generator Projektów Kulturalnych dla małych miejscowości Dolnego Śląska)

Organizator: Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

IDEA i ZAŁOŻENIA:
Idea stworzenia Book Trucka nawiązuje do dwóch tradycji: bibliobusów funkcjonujących w Polsce w latach 70. i 80. na zasadzie ruchomych oddziałów miejskich bibliotek publicznych oraz food trucków ? mobilnych jednostek gastronomicznych.
Naszym celem jest stworzenie pojazdu ? instalacji, który będzie spełniał funkcję mobilnej księgarni z małą kawiarnią i gastronomią ? którego misją będzie promocja ambitnej literatury szczególnie w miejscowościach peryferyjnych. Łączymy zatem aspekt społeczno-publiczny z działalnością komercyjną.
Rynek księgarski w krajobrazie polskich miasteczek praktycznie zanikł, a istniejące księgarnie często przypominają sklep papierniczy lub zabawkowy i zazwyczaj nie są w stanie zapewniać odpowiednio wysokiej jakości oferty, nie mówiąc o organizowaniu spotkań autorskich czy inicjatyw kulturalnych.
Wierzymy, iż wdrożenie mobilnej księgarni będzie stanowić wzorzec do naśladowania dla innych księgarń i przyczyni się do stworzenia nowego standardu kontaktu z książką.

W Book Trucku oprócz sprzedaży wyselekcjonowanych książek ? w czym specjalizują się prowadzone przez nas we Wrocławiu od 2010 r. dwie księgarnie stacjonarne ? planujemy przeprowadzanie dodatkowych działań animacyjnych, tj.:
? spotkania z autorami;
? warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych podnoszące kompetencje czytelnicze, warsztaty literackie filozoficzne;
? kameralne koncerty;
? pokazy filmów w plenerze;
? interwencje kulturalne przestrzeni publicznej małych miejscowości, szczególnie adresowane do mieszkańców miejscowości o niewielkich nakładach na kulturę; byłyby to inicjatywy związane np. z pozyskiwaniem domowych archiwów (prywatnych zdjęć o często dużej wartości dla ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego), wspomnień i innych zasobów z domowych kolekcji;
? w Book Trucku będzie również zainstalowana kawiarnia, co będzie szczególnie cenne w małych miejscowościach, np. wiejskich, pozbawionych tego typu lokali.

Zadaniem mobilnej księgarni będzie prezentacja książek i czasopism każdej grupie czytelniczej, promowanie czytelnictwa, zapewnienie dostępu do wiedzy i informacji oraz zachęcanie do korzystania z lokalnych księgarń. Jednocześnie jest to dobry sposób na zabawę,
rozrywkę czy spędzenie wolnego czasu i oddanie się przyjemności czytania w oryginalnym otoczeniu.
Działania lokalne (planowane na zasadzie interwencji kulturalnych w przestrzeni publicznej małych miejscowości Dolnego Śląska, jak i w całej Polsce) będą ukierunkowane na aktywizację kulturalną mieszkańców i działania związane z lokalnymi historiami oraz pozyskiwaniem archiwów domowych. Będzie to szczególnie ważne w miejscach o niedostatecznej ofercie kulturalnej i utrudnionym dostępie do kultury.

ZASTOSOWANIE:
Book Truck funkcjonować będzie na zasadzie mobilnej księgarni i objazdowego małego domu kultury.
Bazą dla pojazdu będzie prowadzona przez naszą Fundację od 8 lat cafe Księgarnia Tajne Komplety we Wrocławiu, gdzie dokonywany będzie wybór asortymentu i oferty książek, dostosowany do wybranego celu podróży. Jeżeli celem będzie impreza przeznaczona dla najmłodszych, wyposażenie będzie dostosowane do wieku i potrzeb czytelników; podczas festiwali literackich, oferta będzie dostosowana do programu danego wydarzenia czy lokalnej specyfiki, etc.
Book Truck będzie pojawiał się na różnego rodzaju wydarzeniach, imprezach, festiwalach organizowanych w miejscowościach peryferyjnych, jak również na coraz bardziej popularnych zlotach food trucków. Będzie mógł funkcjonować jako samodzielny punkt sprzedaży książki i malej gastronomii prezentujący własny program kulturalny, jak również jako uzupełnienie większych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, np. dużych festiwali muzycznych czy filmowych w Polsce.
Szacujemy, że pojazd w ciągu roku może odwiedzić od kilkudziesięciu do stu miejscowości.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I WYPOSAŻENIE:
Zależy nam, aby Book Truck wyglądał zjawiskowo i został wykonany niemalże od podstaw. Jego wygląd ma wyraźnie wyróżniać się w przestrzeni publicznej.
Chcielibyśmy, aby swoim wizerunkiem nawiązywał do witryny kameralnej księgarni. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie całej części naczepy na podstawie przygotowanego projektu technicznego i umieszczeniu naczepy na podwoziu dużego busa.
Book Truck powinien wzbudzać zainteresowanie na poziomie designu i stanowić formę instalacji artystycznej, wnętrze zaś musi być wyposażone w system regałów z zabezpieczeniem książek na czas podróży, z możliwie dobrą ich ekspozycją. Potrzebne będzie również małe zaplecze gastronomiczne (ekspres do kawy, możliwość przygotowania herbaty, lodówka z napojami zimnymi), kasa fiskalna, terminal, jak również nagłośnienie oraz projektor, stanowisko archiwistyczne, a także kilka rozkładanych stolików, leżaki, krzesła i niewielki namiot.

Projekt graficzny Book Trucka zrealizuje Karolina Maria Wiśniewska / love.gyyethy.com, która jest stałą graficzką związaną z Fundacją i specjalizuje się w niekonwencjonalnych projektach graficznych związanych z promocją czytelnictwa (eksperymentalny magazyn ?Cegła?.

FINANSOWANIE I REALIZACJA:
Aby zrealizować nasz projekt w zadowalającym kształcie, potrzebujemy zaplecza finansowego na zakup sprawnego busa z podwoziem oraz wykonanie części naczepy Book Trucka. Liczymy na współpracę z jedną z firm produkującą naczepy techniczne.
Niestety środki publiczne ze źródeł ministerialnych lub samorządowych są tutaj wyłączone, ze względu na niemożliwość finansowania środków trwałych, dlatego szanse upatrujemy w akcjach crowdfundingowych, pozyskiwaniu funduszy z 1% podatku, udział w konkursach na granty organizowanych przez prywatne podmioty. Pomysł na pewno będzie cieszył się dużym zainteresowaniem mediów, które chętnie promują oryginalne pomysły sprzyjające czytelnictwu i niekonwencjonalne akcje kulturalne. Dla powodzenia projektu niezbędne będzie pozyskanie medialnych patronatów, patronatów honorowych, sponsorów.

EKSPLOATACJA:
Planowany czas intensywnego korzystania z Book Trucka będzie obejmował okres ok. 8 miesięcy w ciągu roku, od wiosny do jesieni. Eksploatacja, ubezpieczenie i koszty związane z funkcjonowaniem Book Trucka będzie pokrywała Fundacja z wypracowanej działalności gospodarczej i grantów na działania kulturalne, szczególnie związane z promocją czytelnictwa.