Relacja ze spotkania Kolegium Europy Wschodniej w Tajnych Kompletach promujące książkę ?Zakorzeniony kosmopolita. Ihor Szewczenko w rozmowie z Łukaszem Jasiną? które odbyło się 11 marca (piątek) o godz. 17:00.

Książka ukazała się nakładem Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie.

Ihor Szewczenko, ur. 10 lutego 1922 w Radości pod Warszawą, zm. 26 grudnia 2009 w Cambridge Mass. w USA. Wybitny znawca cywilizacji bizantyńskiej i post bizantyńskiej. Syn emigrantów petlurowskich związanych z Ukraińską Republiką Ludową. Wychowany w warszawskim środowisku ukraińskim. Absolwent Gimnazjum i Liceum Państwowego im. Adama Mickiewicza w Warszawie (1939). Profesor Uniwersytetu Harvarda w Cambridge,gdzie w latach 1973-1992 wykładał historię i literaturę bizantyńską. Wspólnie z Omeljanem Pritsakiem stworzył Harvard Ukrainian Research Institute (w latach 1973-1989 był tam zastępcą dyrektora).

Łukasz Jasina, ur. 24 lutego 1980 w Hrubieszowie. Historyk, publicysta, komentator. Doktorant Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Pracownik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie (2005-2009). Członek redakcji ?Kultury Liberalnej? oraz zespołu ?Res Publiki Nowej?. Współpracownik ?Nowej Europy Wschodniej?. Stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich (2008), Fundacji Kościuszkowskiej(2009) i Harvard Ukrainian Research Institute (2009).

Prowadzenie spotkania: Jan Andrzej Dąbrowski, prezes Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.