FOKS SUSZA CLASSIC okładka DTP

W 2012 roku Darek Foks po wieloletniej pracy nad finalnym kształtem powieści ?Kebab Meister? ? i totalną redukcją materiału, która się z tym wiązała ­? skompromitował model powieści historycznej. Dwa lata później nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza ukazuje się ?Susza?, nowa ?powieść?, która kontynuuje wyznaczony kierunek.

Foks rozwija doświadczenia narracyjne i fabularne, zdobyte podczas prac nad poprzednimi prozami. Jest w tym wyczuwalna intuicja, że literatura z obrazem nie ma wielkich szans, skoro powieść Foksa jest nie tylko osobliwą satyrą na polskie społeczeństwo, ale również krytyką narodowych narracji, które się u nas realizują w tekście ? i na ekranie. Bo i jest co punktować.

Przywykliśmy u Foksa do doskonałych dialogów i genialnie napisanych, lapidarnych szczątków fabuły; tyle ironicznych, co ponurych. Jednak jeszcze nigdy skierniewicki autor nie był tak blisko materii filmu. Swoją drogą ?Suszę? można czytać też jako kpinę z obszernych powieści w stylu Tokarczuk, Twardocha czy Dukaja. Oprawa graficzna w konwencji Gallimarda dorzuca też swoje parę groszy.

Co by nie mówić, krytycy literaccy ? a może i filmowi ? będą się przy okazji tej książki musieli napocić.

Darek Foks ? urodził się w 1966 roku w Skierniewicach. Poeta, prozaik i scenarzysta. Jest autorem m.in. ?Wierszy o fryzjerach?, ?Orcia?, ?Pizzy weselnej?Ustaleń z Maastricht, a także współautorem szeroko omawianej książki ?Co robi łączniczka?. W 2012 opublikował powieść ?Kebab Meister?. Laureat m.in. Nagrody TVP Kultura, znalazł się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

?Susza? i inne książki wydane nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza są dostępne w księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław), a także na tajnekomplety.pl.

PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MKiDN