24 marca o godz. 18.00 w księgarni Tajne komplety odbędzie się spotkanie autorskie z okazji wydania albumu Ewy Kuryluk „Obrysować cień. Malarstwo 19768-1978” oraz wznowienia powieści „Goldi” z nowym wyborem ilustracji przez Wydawnictwo Literackie.

Ewa Kuryluk to postać legendarna we współczesnej kulturze wizualnej i literackiej. Urodziła się w Krakowie w 1946 roku, maturę zdała w Wiedniu, 15 lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, dziś mieszka w Paryżu. Jej prace prezentowane były w najbardziej prestiżowych galeriach na świecie. Jest malarką, rysowniczką, autorką instalacji, historyczką sztuki, powieściopisarką i eseistką, na której książkach wychowało się kilka pokoleń wielbicieli sztuki.

„Obrysować cień” to zaprojektowany przez artystkę album, który zawiera sto najważniejszych obrazów malarki z lat 1964-1978 oraz istotne teksty o jej twórczości. Ta pierwsza w Polsce poważna publikacja poświęcona w całości malarstwu artystki ukazała się dzięki inicjatywie trzech galerii: BWA Design we Wrocławiu, Czytelnii Sztuki w Gliwicach i Artemis w Krakowie. Zofia Gebhard-Jaroszewska, kuratorka wrocławskiej wystawy Ewy Kuryluk, tak podsumowuje jej malarstwo:

Bohaterką tego malarstwa jest najczęściej sama artystka i to, co dzieje się w jej otoczeniu i umyśle: we śnie, marzeniach, wspomnieniach, inspiracjach. Oparte o własne zdjęcia autoportrety i portrety tworzą własne opowieści, które każdy może interpretować inaczej. Oglądając te obrazy rozumiemy, jak łączą się z sobą procesy fotograficzne i malarskie, oparte na działaniu światła i koloru.

Wernisaż z udziałem artystki w piątek 25 marca o godz. 19.00
Wystawa otwarta do 23 kwietnia 2011 roku

23 marca o godz. 16.00 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5 – spotkanie w ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki cyklu ?Pisanie o Sztuce”.