preTEXTY1

Tegoroczne preTEXTY są już drugą edycją dolnośląskiego festiwalu organizowanego przez Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego; przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje ich coraz większym odcięciem od najbardziej żywotnego nurtu kultury współczesnej, pozostawia wokół kulturalne pustostany, białe plamy, przerwane tradycje. Ponowne zasiedlenie owych zastanych pustostanów, wciągnięcie odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej (muzyki, multimediów), oraz, przede wszystkim, ożywienie struktur lokalnych ? takie cele postawiliśmy przed festiwalem.

W 2010 roku preTEXTY odwiedziły Jelenią Górę, Bielawę i Świdnicę. W listopadzie 2011 jesteśmy w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Wołowie. Tegoroczny program koncentruje się głównie na prezentacjach twórczości wrocławskich i dolnośląskich autorów młodego i średniego pokolenia.  Wśród nich pojawią się autorzy książek wydanych oraz przygotowywanych do wydania przez organizatora imprezy, Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Chociaż zaproszeni goście są znani również jako prozaicy (Jacek Bierut, Edward Pasewicz) czy krytycy literaccy (Karol Maliszewski), na spotkaniach będą czytać wiersze. Dlaczego poezja?  Bo właśnie w jej otwartości na jak największą różnorodność języków widać szansę na spotkanie odmiennych doświadczeń, w którym przestaje istnieć podział na centrum i peryferia. Bo, sama egzystująca na marginesie, najdobitniej dowodzi, że ważne są nie ustalone hierarchie, ale pojedynczy czytelnik i jego indywidualna lektura.

Aby się o tym przekonać, warto wziąć udział w The Battle of Seven Words, nieco happeningowym konkursie poetyckim, w którym uczestnicy układają własne wiersze na podstawie wybranych słów z utworu innego poety. Jaki sens płynie z takiej zabawy? Choćby taki, że ostatecznie każdy tekst jest zaledwie pretekstem. Do czego? O tym niech zadecyduje odbiorca.

PROGRAM

4.11.2011

Jelenia Góra

Miejsce: Książnica Karkonoska ul. Bankowa 27

18:00
Rafał Kwiatkowski (Twarde O), Piotr Makowski (Soundtrack) ? spotkanie autorskie
19:00
Konrad Góra (Pokój widzeń) ? spotkanie autorskie
19:30
Jacek Bierut (Frak człowieka) ? spotkanie autorskie
20:00
Karol Maliszewski (Ody odbite) ? spotkanie autorskie
20:45
The Battle of 7 Words Jelenia Góra 2011 ? turniej literacki
21:30
Chain Smokers ? koncert poetycki

5.11.2011

Wałbrzych

Miejsce: Klub A propos ul. Wieniawskiego 82

18:00
Rafał Kwiatkowski (Twarde O), Piotr Makowski (Soundtrack) ? spotkanie autorskie
19:00
Konrad Góra (Pokój widzeń) ? spotkanie autorskie
19:30
Jacek Bierut (Frak człowieka) ? spotkanie autorskie
20:00
Karol Maliszewski (Ody odbite) ? spotkanie autorskie
20:45
The Battle of 7 Words Wałbrzych 2011 ? turniej literacki
21:30
Chain Smokers ? koncert poetycki

6.11.2011

Wołów

Miejsce: Pub Stary Gramofon, Wołowski Ośrodek Kultury, ul. Sikorskiego 6

18:00
Rafał Kwiatkowski (Twarde O), Piotr Makowski (Soundtrack) ? spotkanie autorskie
19:00
Konrad Góra (Pokój widzeń) ? spotkanie autorskie
19:30
Jacek Bierut (Frak człowieka) ? spotkanie autorskie
20:00
Karol Maliszewski (Ody odbite) ? spotkanie autorskie
20:45
Rozstrzygnięcie II Wołowskiego Konkursu Prozatorskiego
21:00
The Battle of 7 Words Wołów 2011 ? turniej literacki
21:45
Chain Smokers ? koncert poetycki (sala klubowa WOK)

UCZESTNICY/PROJEKTY

269705_246980525316263_100000129524808_1137520_6385945_n

Rafał Kwiatkowski – ur. w 1979 roku. Publikował. Zadebiutował w 2011 roku tomikiem Twarde O, wydanym w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza. Mieszka w Słupcy.

.

.

Piotr Makowski -ur. w 1988 roku. Jest autorem książek poetyckich Niektórzy mają się lepiej (2005) oraz Soundtrack (2011, w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza). Publikował tu i tam, np. w ?Odrze?, ?Portrecie?, ?Wyspie?. Mieszka we Wrocławiu, gdzie trafił z Olsztyna.

.

Karol Maliszewski – ur. w 1960 roku; poeta, prozaik, krytyk literacki. Prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Publikował m.in. w ?Odrze?, ?Twórczości?, ?Gazecie Wyborczej?. Wydał dziewięć tomików poetyckich, trzy tomy prozy i pięć tomów szkiców krytycznoliterackich (ostatnio Potrawy pośmiertne, 2010; Pociąg do literatury. Szkicownik literacki z Dolnego Śląska, 2010). Mieszka w Nowej Rudzie.

Jacek Bierut – ur. w 1964 roku; poeta, prozaik, krytyk literacki. Laureat nagród im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Fundacji Kultury w konkursie ?Promocja najnowszej literatury polskiej? i in. Publikował m.in. w ?Odrze?, ?Kresach?, ?Czasie Kultury?, ?Akcencie?, ?Studium?. Autor dwóch tomów wierszy i dwóch powieści (ostatnio Spojenia, 2009). Mieszka we Wrocławiu.

.

Konrad Góra – ur. w 1978 roku. Publikował w ?Odrze?, ?Studium?, ?Ricie Baum?, ?Tyglu Kultury?, antologii Ziemie uzyskane etc. Autor tomów poetyckich Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem (2010) oraz Pokój widzeń (2011). Mieszka we Wrocławiu.

.

The Chain Smokers & Edward Pasewicz
projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej; dotąd znany głównie ze współpracy z Andrzejem Sosnowskim, z którym w 2007 roku grupa wydała multimedialną płytę Trackless (obecnie w przygotowaniu druga wspólna płyta). Ideą zespołu jest zbliżanie wartości muzyki i tekstu poetyckiego, wzajemne przenikanie się rytmiki wiersza i muzyki. Koncerty mają charakter jednorazowego wydarzenia, podróży dźwięków i towarzyszącego im poetyckiego słowa. Skład: Michał Litwiniec ? saksofon, instrumenty etniczne; Tadeusz Kulas ? trąbka, wokalizy; Karol Pęcherz ? groove, elektronika.

Edward Pasewicz – ur. w 1971 roku; poeta, prozaik i kompozytor. Laureat VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina (2000), w 2007 nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za książkę Henry Berryman Pięśni. Publikował m.in. w ?Czasie Kultury?, ?Studium?. Autor siedmiu tomów wierszy (ostatnio Pałacyk Bertolta Brechta, 2011) oraz powieści Śmierć w darkroomie (2007). Mieszka w Krakowie.

The Battle of 7 Words

Impreza łącząca elementy Slam Poetry i Creative Writing.

Zasady: zawodnicy rywalizują ze sobą w parach. Wygrani z każdej pary przechodzą do finału. Każda para losuje kopertę z siedmioma słowami, które wybrane są z konkretnego wiersza konkretnego autora. Na bazie siedmiu słów, bez ingerencji w ich strukturę gramatyczną (czas, przypadek, tryb), każdy z uczestników musi stworzyć nową kompozycję poetycką i zaprezentować ją publiczności. O zwycięstwie decydują głosy publiczności. Każda osoba może głosować dowolną ilość razy. Wygrywa uczestnik, który zdobędzie większą ilość głosów od swojego rywala. Zwycięzca wygrywa nagrody pieniężne.

Mecenat:
Sfinansowano ze środków: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Jelenia Góra, Wołowski Ośrodek Kultury, Urząd Miasta i Gminy Wołów, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Sponsorzy:
Noclegi Online, wałbrzyski  Klub A propos

Partnerzy:
Książnica Karkonoska

Patronaty medialne: