Misja festiwalu: krzewienie zainteresowania wartością literatury, poprzez żywy kontakt z autorami książek, pisarzami i poetami. Organizatorzy festiwalu PreTEXTY ? Jelenia Góra, Bielawa, Świdnica 2010 postawili sobie za cel zrealizowania imprezy nie tylko o charakterze literackim, ale również mającym angażować różne środowiska artystyczne zajmujące się instalacjami, muzyką, video-artem. Głęboko wierzymy, iż wspólne dzielenie się doświadczeniem artystycznym na wielu poziomach przyniesie wiele pozytywnych efektów w wymiarze lokalnym.

Na początek relacja z debaty poświęconej literaturze dolnośląskiej, literaturze w wymiarze lokalnym, w związku z przygotowywaną antologią literatury dolnośląskiej przez Fundację na Rzecz Kultury i Edukacji im Tymoteusza Karpowicza.
Podczas festiwalu, odbyły się 3 debaty w Jeleniej Górze, Bielawie i Świdnicy.
Poniżej prezentujemy materiał z jeleniogórskiej debaty z udziałem: Andrzeja Więckowskiego, Jacka Bieruta, Pawła Krzaczkowskiego, Karola Pęcherza. Prowadzenie: Grzegorz Czekański:

Inauguracja festiwalu:

Debata część 1

Debata część 2

Debata część 3

KREDYTORY NA FESTIWALU preTEXTY

HOCKI-KLOCKI – WARSZTATY DLA DZIECI

PIOTR MAKOWSKI – SOUNTRACK

JULIA SZYCHOWIAK

ROBERT RYBICKI

JACEK BIERUT

JANUSZ RUDNICKI

EDWARD PASEWICZ, MATEUSZ RYBICKI – KONCERT 1

EDWARD PASEWICZ, MATEUSZ RYBICKI – KONCERT 2

Serdecznie dziękujemy za pomoc, wsparcie, cierpliwość, życzliwość:
instytucjom partnerskim: BWA Jelenia Góra, Książnicy Karkonoskiej, Klubowi Pozytywka w Bielawie, Miejskiej Bibliotece w Świdnicy, Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury
a także:
Pawłowi Krzaczkowskiemu, Markowi Dzigońskiemu, Wojtkowi Korycińskiemu (za pomoc przy organizacji festiwalu, koordynację), Arkowi Bagińskiemu (za Kredytory i wszystkie cierpienia z nimi związane, jest szacun dla Arka), oraz specjalne podziękowania dla Janusza Rudnickiego za użyczenie pary skarpetek męskich w trudnej sytuacji…

Organizator: Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
www.fundacja-karpowicz.org
kontakt:biuro@fundacja-karpowicz.org
dyrektor festiwalu:
Karol Pęcherz

sponsorzy

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Miasto Jelenia Góra, Towarzystwo Przyjaciół Bielawy, CodeTwo, Portal Noclegi On-Line, Świdnicki Ośrodek Kultury

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie JAK – Jeleniogórska Alternatywa Kulturalna, BWA Jelenia Góra, Książnica Karkonoska, Towarzystwo Przyjaciół Bielawy, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie ? Klub Pozytywka, M.O.K. i S. Bielawa, Noctua Niezależna Inicjatywa ? Bielawa, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury.

Patronat Medialny: Gazeta Wrocławska, Nowiny Jeleniogórskie, Telewizja Dami, Telewizja Sudecka, Muzyczne Radio, Radio Sudety, Portal fundacja-karpowicz.org, G-punkt.pl, Magazyn Materiałów Literackich ?Cegła?, „Recykling Idei”, Portal Doba.pl, www.naszemiasto.pl., Panorama Wałbrzyska oraz Gazeta Wojewódzka

Miejsce i czas:

Jelenia Góra ? 21.22.2010, BWA Jelenia Góra, Książnica Karkonoska, Cafe Bar Tini
Bielawa ? 22.23.2010, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Pozytywka
Świdnica ? 23.24.2010, Miejska Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury w Świdnicy