ffffound.com

Nawijać o dubstepie bez Buriala? OK!  To już drugi odcinek bez niego.  Wszakoż Burial to nie czysty dubstep, a jednocześnie – niech żyje paradoks – to najsłynniejszy wykonawca tego gatunku.  Takoż i Kode 9. Ale umówmy się: jeżeli ci wykonawcy nawet nie mieszczą się w rejestrze, a opowiedzieć o tej historii bez nich może i by się dało, to bez nich w dubstepie byłoby po prostu łyso.

Zbyt dużo tu nieokrzesania, zabaw z przestrzenią, z korzennymi loopami, z takim szarmem plemienności – by wcisnąć to w jeden szablon. Jednocześnie zbyt dużo mięsa, by nie zauważyć wpływy dubstepu na ścieżki Kode 9.

W każdym razie – nie posiadać  głośników zdolnych oddać te basy i tę przestrzeń, to nie mieć pojęcia, co może wyczyniać aparat słuchowy człowieka podczas kontaktu z muzyką, która kopie tyłki.


Kode9 to doświadczony dj, producent i właściciel wytwórni Hyperdub, która od dwóch sezonów raczy nasze uszy najnowszymi mutacjami dźwięków czarnej miejskiej muzyki prosto z londyńskiego undergroundu. Obecny na klubowej scenie od początku lat 90., doświadczał narodzin kolejnych brytyjskich estetyk ? hardcore, rave, jungle, trip hop, drum?n?bass, 2step i garage. Naturalną ewolucją tych brzmień okazał się taneczny, wywiedziony z garage?u i 2stepu styl grime oraz prostszy rytmicznie, ale o wolniejszym tempie i zdecydowanie dusznym, gęstym klimacie dubstep. Wszystko to obecne jest w wydanych dziełach projektu.

Za: last.fm / nowamuzyka.pl

Na majspejsie

Sprawdź pierwszy dubstepowy odcinek