W sobotę 15 października Tajne Komplety świętują swoje pierwsze urodziny. Jeśli rok temu dopiero raczkowaliśmy, to teraz wchodzimy w poważne, dojrzałe dzieciństwo. Z tej okazji wydajemy małe przyjęcie urodzinowe, które, jak to dobre przyjęcie, będzie miało epilog nazajutrz, w niedzielne przedpołudnie, zarezerwowane oczywiście dla dzieci, oraz wieczorem – na KONCERCIE BUDYNIA. Zaproszeni są wszyscy miłośnicy książki z rodziną, znajomymi i nieznajomymi oraz przypadkowi i nieprzypadkowi przechodnie.

Sobotnie obchody otworzy o 15.00 BOOK-CHANGE, czyli akcja wymiany używanych książek, której  celem jest przywrócenie do czynnej służby tytułów z rożnych przyczyn przesuniętych do drugiego szeregu. Każdy, kto przyniesie ze sobą (nową, starą, niepotrzebną, niemieszczącą się na półce) książkę, będzie mógł wymienić ją na wybraną z przygotowanego przez nas obszernego księgozbioru. Akcji towarzyszy bardzo kreatywny konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Rebis oraz powolne rozprzestrzenianie Epidemii Czytelniczej. Organizatorki: Marta Molińska, Basia Swajdo i Marta Lewandowska z Poznania.

O 18.00 z RAFAŁEM KWIATKOWSKIM i PIOTREM MAKOWSKIM, poetami-laureatami I Konkursu im. Karpowicza, którzy zaprezentują teksty nowe oraz znane już z tegorocznych tomów: „Twarde O” i „Soundtrack”, porozmawia Marcin Sierszyński. O 19.00 przed gośćmi Tajnych Kompletów wystąpią JACEK BIERUT i KAROL MALISZEWSKI z dwoma przedpremierowymi książkami: „Frak człowieka” (WBPiCAK, Poznań) oraz „Ody odbite” (Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza). Spotkanie poprowadzą Jakub Skurtys i Paweł Kaczmarski.

Podczas urodzinowej biby Tajnych Kompletów zostanie także zaprezentowany nowy ZAGADKOWY PROJEKT FILMOWY Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, którego tajność nie pozwala wyjawić na razie żadnych szczegółów. Grupa Less Design zainstaluje w księgarni SECRET BOX: wkłada się rękę i  opisuje dotykany przedmiot, a za najtrafniejsze albo najbardziej odjechane skojarzenia zgarnia się nagrodę książkową. O 20.30 Karol Pęcherz poprowadzi TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA własnego imienia. Nagrody dla najlepszych poetów będą oczywiście również książkowe, chociaż bez ortodoksji: przewidzieliśmy możliwość wymiany wygranej na jej równowartość pieniężną.

To tyle na sobotę. Niedzielne przedpołudnie należy do najmłodszych. Między 11.00 a 14.00 wydawnictwo EneDueRabe i grupa Baju-Baju zabiorą dzieci na poszukiwania siostry, która ukryła się bratu w świecie własnych marzeń i fantazji. W programie GRA MIEJSCKA w księgarni i okolicach na podstawie bajki Svena Nordqvista „GDZIE JEST MOJA SIOSTRA” oraz darmowa lemoniada dla wszystkich uczestników. Ze względów organizacyjnych na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc po numer telefonu 509 900 464 (Zuza Dyrda).

A wieczorem, o 19.00, zdradzimy literaturę z muzyką. Na scenie zainstaluje się BUDYŃ, filar Pogodno, śląska ikona rocka, solo, ale z siłą oktetu. Latem zeszłego roku muzyk odważył się na pierwsze występy pod szyldem BUDYŃ SOLO SUPERSAM, podczas których odświeża kawałki ze swoich starych solowych płyt (Kilof, Baset), numery znane z repertuaru Pogodno, a także śpiewa całkiem nowe piosenki, zapowiadające jego kolejny solowy album.
Wstęp na koncert: 15 zł.

Wstęp na wszystkie pozostałe wydarzenia wolny!

PROGRAM PIERWSZYCH URODZIN TAJNYCH KOMPLETÓW

15.10. Sobota

15.00-18.00

> Book-Change

Nurt bookcrossingu, czyli bezgotówkowej wymiany książek napłynął do Polski ze Stanów i staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem. Wymiana taka daje stojącym na naszych półkach książkom drugie życie ? mało kto do raz przeczytanych wraca lub ich potrzebuje.

Wymianie książek, organizowanej w Tajnych Kompletach przez Martę Molińską, Basię Swajdo i Martę Lewandowską, towarzyszy bardzo kreatywny konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Rebis oraz powolne rozprzestrzenianie Epidemii Czytelniczej.

Zasady są proste: można wynieść tyle książek, ile się samemu przyniosło. Nie interesują nas jedynie podręczniki oraz tytuły w rodzaju ?Jak się pozbyć stonki ziemniaczanej?. Oczywistym jest, że każda książka ma ostatecznie taką czy inną wartość, a o gustach się nie dyskutuje, dlatego też organizatorki liczą na to, że uczestnicy sami wiedzą, jakie książki nie są mile widziane.

W ramach Epidemii Czytelniczej, organizowanej przez portal lubimyczytac.pl, wszystkie książki pozostałe po akcji zostaną podrzucone w publicznych miejscach: w kawiarniach, w parkach, na ławkach, w recepcjach hoteli itp.

18.00

> Spotkanie autorskie: Rafał Kwiatkowski, Piotr Makowski

Poeci-laureaci Konkursu im. Karpowicza z tekstami nowymi oraz znanymi już z  tegorocznych tomów: Twarde O (o których Marcin Sierszyński pisał, że ?chcą być mantrą?) i Soundtrack (brzmiącymi wg Darka Foksa ?tak jakoś sympatycznie i osobno?). Prowadzi: Marcin Sierszyński

19.00

> Spotkanie autorskie: Jacek Bierut, Karol Maliszewski

Autorzy przeczytają wiersze z właśnie przygotowywanych książek. Jacek Bierut, ostatnio, za sprawą powieści Spojenia, kojarzony bardziej z prozą, wystąpi z tomikiem Frak człowieka, który ukaże się w WBPiCAK w Poznaniu. Karol Maliszewski przeczyta wybrane Ody odbite, które jeszcze jesienią ukażą się nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza. Prowadzi: Jakub Skurtys i Paweł Kaczmarski.

20.00

> Turniej jednego wiersza im. Karola Pęcherza

Nagrody książkowe, pieniężne, poza tym sława, prestiż i szacunek na dzielnicy.

Niedziela:

11.00-14.00

> Warsztaty dla dzieci ?Gdzie jest moja siostra?

Wydawnictwo EneDueRabe i grupa Baju Baju zabierają dzieci na poszukiwania przygód oraz siostry, która ukryła się bratu w świecie własnych marzeń i fantazji. W programie gra miejska w księgarni i najbliższych okolicach Rynku na podstawie bajki Svena Nordqvista Gdzie jest moja siostra oraz darmowa lemoniada dla wszystkich uczestników.

Ze względów organizacyjnych na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer 509 900 464 (Zuza Dyrda).

19.00

> Koncert: Budyń Supersam

Lider i założyciel zespołu POGODNO, tekściarz, twórca muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Znakomity performer i nietuzinkowy artysta Jacek Szymkiewicz vel Budyń zawłaszcza przestrzenie polskiej sceny muzycznej już od niemal 16 lat.

Jest współzałożycielem i liderem POGODNO, zespołu, który ma na swoim koncie nieśmiertelne przeboje: Pani w obuwniczym, Orkiestra Dęta czy Elvis. Tworzy także muzykę filmową i teatralną. Ostatnio do filmu (Jeż Jerzy). Spektakle  teatralne z jego nutami to m.in. Wizyta Starszej Pani (reż. Michał Zadara, Teatr Współczesny Szczecin) czy Utopia będzie zaraz (reż. Michał Zadara, Teatr Stary Kraków).

Latem zeszłego roku muzyk odważył się na pierwsze występy pod szyldem Budyń Solo SUPERSAM, podczas których odświeża kawałki ze swoich starych solowych płyt (Kilof, Baset), numery znane z repertuaru Pogodno, a także śpiewa całkiem nowe piosenki, zapowiadające jego kolejny solowy album.

Wstęp: 15 zło