PRADMYSLI_ilustracja projektu

Literacka podróż wzdłuż Odry

Już po raz drugi Fundacja Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii wysyła poetów w podróż literacką wzdłuż Odry. Zaproszeni zostali poeci i poetki z Niemiec (Esther Kinsky, Marion Poschmann, Norbert Scheuer), z Polski (Julia Fiedorczuk, Adam Wiedemann, Dariusz Sośnicki) oraz z Holandii (Hél?ne Gelens, René Huigen, Willem van Toorn). Podróż prowadzi z Wrocławia, przez Słubice do Szczecina. Warsztaty z tłumaczami, zorganizowane we współpracy z księgarnią Tajne Komplety i miastem Wrocław, zainaugurują tę literacką wyprawę.

Przed sześcioma laty, wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, Fundacja Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii powołała do życia projekt ?Oder-Rhein 2004?. Celem tych dwóch podróży, oraz ich kontynuacji w przyszłym roku nad Renem, jest przybliżenie sąsiadom ich współczesnej poezji.

W galerii ?Entropia? we Wrocławiu można będzie obejrzeć wystawę prac fotografa André Köhlera, który towarzyszył autorom podczas pierwszej wyprawy w 2004 r. Artystyczna dokumentacja jego autorstwa pokazuje, jak zmieniały się krajobrazy brzegów rzek granicznych Odry i Renu.

Projekt Prąd myśli i rzeka książek jest częścią Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii 2011/2012

Piątek 30.9

18.00 Otwarcie wystawy zdjęć André Köhlera (wystawa potrwa do 21.10)

WROCŁAW, Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4

Sobota 1.10

19.00 Spotkanie z poetami, prowadzi Jacek Bierut

WROCŁAW, Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2

Poniedziałek 3.10

19.00 Spotkanie z poetami, prowadzi Jacek Bierut

SŁUBICE, Słubicki Miejsci Ośrodek Kultury Smok, ul. I Maja 1

Środa 5.10

18.00 Spotkanie z poetami, prowadzi Inga Iwasiów

SZCZECIN, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny

Autorzy biorący udział w projekcie Prąd myśli i rzeka książek 2011

Niemcy: Esther Kinsky, Marion Poschmann, Norbert Scheuer

Polska: Adam Wiedemann, Dariusz Sośnicki, Julia Fiedorczuk

Holandia: René Huigen, Hél?ne Gel?ns, Willem van Toorn

Tłumacze: Elżbieta Kalinowska, Sławomir Paszkiet, Irena Barbara Kalla, Jerzy Koch, Grzegorz Zygadło

Organizator projektu: Fundacja Sztuki Północnej Nadrenii-Westfalii w Düsseldorfie

Partnerzy: Tajne Komplety, Miasto Wrocław, Galeria Entropia, Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Smok, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Kontakt z mediami: Justyna Czechowska, justynacze@gmail.com, tel 500 22 11 40