„Ody odbite” są dziesiątym zbiorem wierszy jednego z najważniejszych polskich krytyków literackich, a także poety i prozaika. Po raz pierwszy w kontekście Maliszewskiego można powiedzieć o tak szeroko zakrojonym projekcie poetyckim, w którym autor podejmuje przewrotną próbę nie tylko unowocześnienia ody jako gatunku literackiego, ale dąży też do przełamania wzniosłych i rzewnych patentów lirycznych, wypracowywanych zarówno w tradycji klasycznej, romantycznej, jak i modernistycznej. Jak się okazuje, nie wyczerpują one modelu tej niezwykle, wydawałoby się, wysokiej konwencji, która w „Odach odbitych” zostaje zredukowana o zbędny patos i parnasistowski egocentryzm. Maliszewski z powodzeniem demontuje i odświeża pozornie wyczerpany nurt literacki, a wspomniane unowocześnienie gatunku to w jego wykonaniu dużo więcej niż lifting.


Co więcej, jak po lekturze „Ód odbitych” zauważa Jacek Gutorow: mamy do czynienia z poetą poszukującym. Nie siebie i nie życia, lecz nowych metafor na opisanie własnej egzystencji, nowej frazeologii, która mogłaby unieść coraz bardziej złożone rozpoznania (a pamiętajmy, że autor tych wierszy przekroczył pięćdziesiątkę), nowego zaśpiewu, dzięki któremu dałoby się oddać melodie zapętlonego, rozproszonego, rozbrojonego, zwodniczego języka. Maliszewski szuka, zdając sobie sprawę, że jest już za późno na oryginalność, że już zawsze jesteśmy spóźnieni, że jedynym wyjściem z tej sytuacji może być odbijanie słów i zdań pod nieco innym kątem. I takie są te nowe wiersze, czasami odbijające światło innych poetyk, czyniące to jednak świadomie, z poczuciem wychodzenia naprzeciw jakiemuś pełniejszemu ?ja?, które zazwyczaj pozostaje niedostępne i złudne w ramach tak zwanego ?własnego stylu?. Maliszewski, bodaj po raz pierwszy, bawi się stylami, mnoży odniesienia i czyni notatki na marginesach rozgałęziających się sensów.

Karol Maliszewski (1960) – opublikował kilka książek krytycznoliterackich, cztery książki prozatorskie oraz dziewięć zbiorów wierszy. Laureat nagród im. Barbary Sadowskiej, im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno, za tom szkiców „Rozproszone głosy” nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2007. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Mieszka w Nowej Rudzie.

W 2012 roku nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza ukaże się długo oczekiwana antologia „Rozkład jazdy. Dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku”, nowe tomy poetyckie Klary Nowakowskiej i Konrada Góry, a także pierwszy polski przekład poezji Elfriede Jelinek w tłumaczeniu Ernesta Dyczka i Marka Feliksa Nowaka.  W 2011 ukazały się tomy „Twarde O” Rafała Kwiatkowskiego i „Soundtrack” Piotra Makowskiego (książka wyróżniona literacką nagrodą „Gazety Wyborczej” WARTO). Obie książki, a także nową płytę zespołu Chain Smokers z wierszami Andrzeja Sosnowskiego oraz „Ody odbite” można zamawiać internetowo przez stronę księgarni Tajne Komplety: tajnekomplety.pl.

Karol Maliszewski
„Ody odbite”
Oprawa miękka
Liczba stron: 72

Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji
im. Tymoteusza Karpowicza

Wrocław 2012