Przed nami kolejne spotkanie w ramach ?Śniadań Mistrzów?. Tym razem w niedzielne południe będziemy rozmawiać o tym, co kryje się pod obecnie pod hasłem ?kultura studencka?, a co ten termin niósł ze sobą 20-30 lat temu. W dyskusji udział wezmą m.in. Paweł Piotrowicz i Paweł Jarodzki.

Wrocław kiedyś był polską stolicą kultury, bez starania się o tytuły i startowania w konkursach, w dużej mierze dzięki kulturze studenckiej. Piwnica pod Edulem w Pałacyku, Piwnica Świdnicka, Klub Związków Twórczych, Kalambur, nieco później Klub Indeks i Klub Studnia, Arka – to raptem kilka miejsc, a odbywało sie w nich tyle, że spokojnie mogłyby konkurować z oficjalnymi scenami kulturalnymi, działającymi dziś. Jazz nad Odrą, New Jazz Index, Festiwal Teatru Otwartego, niezależna scena literacka, której częścią był Wojaczek, Urszula Kozioł, podziemna prasa literacka – Obecność i Tędy. Jak stało się to, że wrocławskie legendy znikają? Co, z zaangażowanej społecznie i politycznie kultury, ostało się do dzisiaj? Czy dzisiejsza kultura studencka sprowadza sie do studenckich czwartków, Juwenaliów, karaoke w Tawernie i zakładania stringów na spodnie? Czy dziś studenci w ogóle tworzą zwartą i jednorodną grupę i czy kiedykolwiek tak było?

Taki jest punkt wyjścia dla naszej rozmowy. Spotkanie w Tajnych Kompletach poprowadzi Paweł Piotrowicz z ?Rity Baum?, od lat skrupulatnie przyglądający się niezależnej scenie muzycznej Wrocławia, zarówno aktualnej, jak i tej sprzed lat, a także wnikliwie badający zjawiska związane z kulturą studencką poprzedniego ustroju. Udział w dyskusji potwierdzili: Paweł Jarodzki, obecnie kurator galerii BWA Awangarda, malarz, grafik, rysownik, a wcześniej lider legendarnej Grupy LuXuS, Seweryn Domagała, dziennikarz kulturalny, dziś związany z kabaretem (założył i do niedawna był liderem Kabaretu Chyba) oraz Michał Kuzborski, który stoi na czele ?Lama-Media?, jest też redaktorem naczelnym ?Studente.pl?.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu ?Śniadanie Mistrzów?, organizowanego od trzech lat przez portal kulturalny G-punkt.pl, od niedawna współorganizatorem jest Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. Celem tych dyskusji jest stworzenie nieskrępowanej atmosfery, sprzyjającej analitycznej rozmowie. W tym sezonie staramy się poruszać kwestie związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, czego dowód stanowią tematy dwóch poprzednich debat: ?Czy Wrocław jest miastem filmowym?? oraz ?Literatura w wymiarze lokalnym ? dolnośląskość?. ?Śniadanie Mistrzów? tym razem po raz drugi odbędzie się w Tajnych Kompletach.

* Zdjęcie pochodzi z poprzedniego „Śniadania Mistrzów” dotyczącego Dyskusyjnych Klubów Filmowych

Śniadanie Mistrzów: ?Kultura studencka ? wczoraj i dziś?

Cafe księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie 2, Wrocław

Kiedy: 13 marca, godz. 12:00