Światowe Dni Cegły pod taką zabawną nazwą odbyły się wydarzenia związane z wydaniem monografii poświęconej Magazynowi Materiałów Literackich Cegła we Wrocławiu i Jeleniej Górze., którą widzicie zdjęcie wyżej, a której opis znajduje się na samym dole. Dostępna jest zaś w Księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu.

No i tak…. 31.03.2023 redakcja Magazynu Materiałów Literackich Cegła zaświeciła w podwórku neonów na Ruskiej.


W Recepcji odbył się wernisaż wystawy prezentującej wcielenia Magazynu Cegła
oraz rozmowa z twórcami magazynu: Karoliną Wiśniewską, Karolem Pęcherzem oraz premiera monografii „MML Cegła 2001-2021”. Wystawa prezentowana była do połowy maja 2023

W Galerii u Kos (pracownia Jerzego Kosałki) odbyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie oraz ekspozycja numerów archiwalnych Cegły, Jerzy Kosałka przeczytał swój poetycki debiut z wodnego numeru Cegły. Ekspozycję można było zobaczyć w kwietniu 2023.

A tu super filmik z Jerzym Kosałką na rozpoczęcie oprowadzania w galerii: JERZY KOSAŁKA

W pracowni multimedialnej IP Studio zaprezentowaliśmy u naszych dobry znajomych archiwalne multimedia z lat 2004-2022.

Filmy można zobaczyć na naszej plejliście: YOUTUBE


Pracownia K_Stacja / Sala Kormoranów

Tu odbył się Szłam Poetycki czyli wydarzenie wizualno-słowno-muzyczne, w którym udział wzięli artyści różnych dziedzin sztuki. To oni i czasem ich nieprzewidywalne działania kreują ostateczny kształt imprezy. Pomysł na imprezę jest Igora Gawlikowskiego, a jego materiały filmowe z tej imprezy znajdziecie tu: YOUTUBE

Uczestnicy Szłamu Poetyckiego:

Jacek Tuńczyk Fedorowicz
Kamil Dawid Gałuszka
Igor Gawlikowski
Andrzej Hejne
Piotr Blusmen Jankowski
Krzysztof Konik Konieczny
Jerzy Kosałka
Tadeusz Kulas
Agnieszka Kulesza
Darek Lech
Paweł Rogiński
Andrzej Urbański
Marcin Witkowski
Jacek Zachodny

oraz punkowy numer Cegły: „Nie pamiętam, że….”


Oto Coffee Bar i Ernest odbija wiersze na pieczątkach z Magazynu Cegła nr 24.
Grzeje kawę życia.

I kolejna odsłona wystawy Magazynu Materiałów Literackich Cegła i prezentacja monografii podsumowująca nasze działania w latach 2001-2022.

Tym razem wracamy do macierzy, czyli do Jeleniej Góry, gdzie w 2000 r. grupa studentów Kolegium Karkonoskiego wpadła na pomysł, aby zrobić literackiego zina.

Rozstawiliśmy się w Book Trucku księgarni Tajne Komplety przed BWA Jelenia Góra, w którym wyeksponowaliśmy wszystkie nr Magazynu Materiałów Literackich Cegła. Wystawa trwała w okresie 15.06.2023-18.06.2023. W sobotę opowiadaliśmy trochę i wspominaliśmy początki Magazynu Cegła.

W Książnicy Karkonoskiej powstała gablotka z ekspozycją numerów archiwalnych Cegły!
Mamy nadzieję, że będzie to już stała ekspozycja i zawsze będzie można tu zobaczyć Cegiełki z dawnych lat

Nie byłoby Światowych Dni Cegły bez gwiazd.

Zaświecił dla nas sam Marcin Świetlicki!

A na koniec film z Jeleniej Góry, w którym to redaktorzy Pęcherz i Wiśniewska obgadują najciekawsze numery Magazynu Cegła.

—————-
Magazyn Materiałów Literackich – Cegła jest czasopismem wydawanym od 2001 roku. Jego spójna formuła polega na tworzeniu „pisma – gadżetu”
opierającego się na nowatorskich formach wydawniczych, prezentujący poezję współczesną i prozę.
Poświęcony jest konfrontacji twórczej młodych autorów tekstów poetyckich, prozatorskich i krytyczno-literackich z autorami uznanymi.
Wydano dotychczas 49 nr magazynu, które prezentowane są na stronie www.magazyn-cegla.net , każdy numer magazynu jest unikalnym, zaskakującym projektem wydawniczym, który daleko wykracza poza formy tradycyjnego czasopisma . Pudełko od papierosów, gra w karty – flirt, wystawa plakatów z poezją konkretną, wykorzystanie lustrzanego odbicia, nr cegły na pieczątkach lub magnesach na auta z literackimi cytatami klasyków -to tylko niektóre ze zrealizowanych pomysłów.

http://magazyn-cegla.net/
—————-
Premierowe wydawnictwo to monografia, a zarazem art book podsumowujący działalność Magazynu Materiałów Literackich Cegła od 2001 roku.
Autorami części merytorycznej i opisowej są prof. Anna Markowska (perspektywa antropologiczna) , dr Jakub Skurtys (perspektywa literacka), prof. Marcin Czerwiński (perspektywa filozoficzno-eksperymentalna) dr Karolina Wiśniewska (perspektywa wizualna)
Na art book składają się trzy odrębne części wydawnicze: zestaw plakatów, wydawnictwo zinowe oraz część albumowa.
Całość opatrzona jest ilustracjami i historiami powstania wszystkich dotychczasowych numerów Magazynu Materiałów Literackich Cegła.

———————————-
Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego


———————————-
Wrocławski Instytut Kultury jest Partnerem Wydawniczym Magazynu Materiałów Literackich Cegła oraz monografii w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.