W czwartek 25 września o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z palestyńskim geodetą Ashrafem Tahem: „Rolnictwo pod okupacją – walka rolników palestyńskich o suwerenność żywnościową i polityczną z okupowanego terytorium palestyńskiego”.

ASHRAF TAH odwiedza Polskę na zaproszenie Instytutu Globalnej Odpowiedzialności – IGO www.igo.org.pl

Co dla rolników palestyńskich oznacza okupacja? Konfiskatę ich ziemi przez wojsko, budowę muru separacyjnego, który odcina ich od pól, wyburzanie systemów nawadniania upraw, rozbudowę nielegalnych w świetle prawa międzynarodowego osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu, które „zjadają” palestyńskie ziemie uprawne.

Jednocześnie palestyński rynek rolny jest zalewany przez tanie (bo dotowane przez państwo), izraelskie warzywa i owoce. W efekcie wielu rolników zmuszonych jest porzucić tradycyjny tryb życia i sposób utrzymania się, by zostać najemnymi robotnikami także w nielegalnych izraelskich osiedlach. Praca palestyńskich rolników, jak i lokalnych, 0 głównie kobiecych kooperatyw żywnościowych, jest więc podwójnym zmaganiem: z represjami wojska oraz wielkim przemysłem. Tym samym walka o suwerenność żywnościową jest kluczowym nurtem pokojowego oporu wobec okupacji.

Ashraf Taha jest inżynierem rolnictwa związanym z Agricultural Development Association PARC (www.pal-arc.org), organizacją wspomagającą społeczności wiejskie oraz grupy marginalizowane na okupowanym terytorium palestyńskim (oPt) – Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy w ich dążeniu do suwerenności żywnościowej. Rolników palestyńskich z ich własnej ziemi wypiera tak izraelska okupacja, jak i subsydiowane izraelskie rolnictwo przemysłowe.

WIĘCEJ:

https://www.facebook.com/events/662575283849819/?ref_newsfeed_story_type=regular