Wroclaw, spotkanie literackie

20 listopada o godzinie 18:00 w café Księgarni Tajne Komplety spotkanie autorskie Joanny Bąk, autorki tomiku Pan tu nie leżał.Prowadzenie: Radek Kosiukiewicz
Animacja zdjęć: Piotr Hołubowicz

Muzyka:  Paulina Mróz (gitara), Adam Kimak (akordeon)

Tomik ilustrowany fotografiami artystycznymi autorki kontynuuje ideę tworzenia ?obrazo-wierszy?, gdzie słowo jest uzupełnione przez warstwę graficzną, z którą stanowi spójną całość. Wiersze zawarte w tomiku wydanym właśnie przez Fundację Bielecki Art już spotkały się z przychylnymi recenzjami, m.in. Michała Rusinka, Józefa Barana czy redaktora zbioru – Krzysztofa Lisowskiego.

RECENZJE KSIĄŻKI:

To poezja, która nie boi się paradoksalnych point i kalamburów – świat rzeczy i świat słów przeplatają się tu niespodziewanie, realizm okazuje się podszyty surrealizmem, dystans wobec rzeczywistości raz jest ironicznie daleki, a raz boleśnie mały.
Michał Rusinek

Główne walory tej liryki to mądry namysł nad życiem, doświadczanie świata i wartości,
w które warto wierzyć. Próba autobiografii ? znaczący głos przeciw alienacji, wyjaławiającemu odosobnieniu. Poszukiwanie ścieżki prowadzącej do Domu. A w sferze formy: wyraźnie własny warsztat, oszczędność słów, zmysł kompozycji, twórczy stosunek do języka. Czegóż chcieć więcej? Ta poetka jeszcze niejednym
nas zadziwi?
Krzysztof Lisowski

Wiersze Joanny Bąk intrygują. Są grą (kapitalny wiersz pod tym tytułem!) z Tajemnicą,
z Mówieniem, które więcej zasłania niż odsłania; wścibską próbą zajrzenia pod podszewkę Oczywistego. Podoba mi się podejrzliwość autorki w stosunku do języka i do uczuć, które zbyt łatwo uciekają się w stronę frazesów i ?gotowców?. Wiersze z tomiku ?Pan tu nie leżał? są wieloznaczne, można do nich wielokrotnie wracać. Najczęściej trud rozszyfrowania jej lingwistycznych szarad okazuje się opłacalny.
Józef Baran

__________________________________________________________________________________

BIOGRAFIA AUTORKI:

Joanna Bąk (ur. 1986 r.) – absolwentka filologii polskiej z edytorstwem i komunikacją medialną Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Studium Dziennikarskiego. Autorka tomiku ?pomiędzy?, tekstów poetyckich, prozatorskich i dziennikarskich publikowanych m.in.. w ?Dzienniku Polskim?, ?Akancie?, ?Fragile?, ?Gazecie Kulturalnej?. Laureatka licznych konkursów; otrzymała między innymi tytuł Honorowego Laureata Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego FAMA, nominację w plebiscycie 7 Nadziei Miasta Krakowa, literacką przepustkę ?Zwierciadła? za dziennik ?Z perspektywy domu? czy nagrodę w ogólnopolskim konkursie JESTEM_MAM_GŁOS za tekst dramatyczny ?Twoje sypialnie?. Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych. Jedna z nich, należąca do projektu ?Na miotle przez świat ? Peru, Boliwia?, towarzyszyła spotkaniu z cyklu ?Dorwać Mistrza? z Noblistą Mario Vargasem Llosą. Jej zdjęcia wykorzystywane są także jako ilustracje książek i czasopism.