7 czerwca 2011 o godz. 18.00 w Tajnych Kompletach Piotr Orawski, znany dziennikarz radiowej Dwójki, zaprezentuje swoje dwie książki: Lekcje muzyki;, t. 1: Średniowiecze, renesans i t. 2: Rozkwit Baroku.

Spotkanie prowadzi prof. Agnieszka Zabłocka-Kos, Uniwersytet Wrocławski.

Pisarstwo Piotra Orawskiego o muzyce cechuje doskonała znajomość aktualnego stanu wiedzy muzykologicznej, wnikliwość, erudycja i niezwykła dbałość o każdy szczegół. Merytorycznych walorów książki dopełnia bogata dyskografia, uwzględniająca najważniejsze i najciekawsze nagrania utworów z nurtu wykonawstwa historycznie poinformowanego. Atrakcyjnym uzupełnieniem publikacji jest także oryginalna ikonografia obejmująca rzadko prezentowane dzieła sztuki dawnej o tematyce muzycznej, oraz fotografie najsłynniejszych zespołów – polskich i zagranicznych – współcześnie wykonujących repertuar dawny” (z noty Wydawcy).

„Napisałem tę książkę dlatego, że nauczyli mnie jej moi słuchacze i uczniowie. Od dwudziestu pięciu lat staram się na wszystkich antenach Polskiego Radia tłumaczyć, czym jest muzyka, zdając sobie sprawę, że nie można tego fenomenu do końca wyjaśnić. Próbowałem też przez dziesięć lat robić to samo w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Napisanie subiektywnej, własnej historii muzyki nie oznacza ani sekwencji dat, ani sekwencji zdarzeń. Oznacza tylko tyle, co Wittgenstein nazwał faktem. Świat jest wszystkim, co jest faktem. Świat jest ogółem faktów, nie rzeczy” (ze Wstępu Autora).

Wstęp wolny!

————————
Tajne Komplety
Księgarnia Partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Przejście Garncarskie 2
Wrocław 50-107

Czynne: pn.-pt.: 8-20, sob.: 10-20, nd.:10-18