Miło nam powiadomić, że laureatką Nagrody Angelus 2013 została Oksana Zabużko. Gratulujemy.

Zapraszamy do udziału w dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Książki można zgłaszać do końca lutego 2014. Przypominamy, że to wydawnictwa zgłaszają dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Każdy wydawca ma prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego.
Termin nadsyłania książek, 10 egzemplarzy, upływa 28 lutego 2014 r. Do książek należy dołączyć również pisemne zgłoszenie zawierające:
– imię i nazwisko autora książki
– tytuł i rok publikacji pierwszego wydania książki
– nazwę i dane kontaktowe zgłaszającego książki do konkursu

Książki należy wysłać na adres biura nagrody:
Urząd Miejski Wrocławia
Wydział Kultury
ul. Gabrieli Zapolskiej 4, pok. 308
50-032 Wrocław

Uroczysta gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013, podczas której zostało ogłoszone nazwisko laureata, odbyła się w sobotę 19 października o godz. 17 w Teatrze Muzycznym Capitol.

Książki laureatki oraz nominowanych dostępne są w Księgarni Tajne Komplety (Wrocław Przejście Garncarskie 2).

Od poniedziałku (14.10) do soboty (19.10) Cafe Księgarnia Tajne Komplety, prowadzona przez Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, goścliśmy laureatów i nominowanych autorów do tegorocznej nagrody Angelus.
Oto fragmenty spotkań:

Fragmenty spotkania z Oksaną Zabużko – laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013.
Prowadzenie Łukasz Saturczak.

Fragmenty spotkania z Szczepanem Twardochem – nominowanym do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013.
Prowadzenie Agnieszka Kołodyńska.

Fragmenty spotkania z Jurijem Andruchowyczem – laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2006.
Prowadzenie: Jacek Antczak

Fragmenty spotkania z Ludmiłą Pietruszewską – nominowaną do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013.
Prowadzenie Jerzy Czech.

Fragmenty spotkania z Kazimierzem Orłosiem – nominowanym do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013.
Prowadzenie Jacek Antczak.

Fragmenty spotkania z Gyoriem Spiro – nominowanym do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013.
Prowadzenie Piotr Załuski.

Fragmenty spotkania z Karlem Markusem Gaussem – nominowanym do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013.
Prowadzenie: Sława Lisiecka.

Nominowani w 8. edycji Angelusa Literackiej Nagrody Europy Środkowej to (wg. kolejności alfabetycznej):

1. Karl-Markus Gauss ?W gąszczu metropolii?, tłum. Sława Lisiecka (Wydawnictwo Czarne)
2. Kazimierz Orłoś ?Dom pod Lutnią? (Wydawnictwo Literackie)
3. Ludmiła Pietruszewska ?Jest noc?, tłum. Jerzy Czech (Wydawnictwo Czarne)
4. Jerzy Pilch ?Dziennik? (Wielka Litera)
5. Andrzej Stasiuk ?Grochów? (Wydawnictwo Czarne)
6. Szczepan Twardoch ?Morfina? (Wydawnictwo Literackie)
7. Oksana Zabużko ?Muzeum porzuconych sekretów?, tłum. Katarzyna Kotyńska (W.A.B.)

Więcej informacji o autorach i nagrodzie znajdziecie na stronie: http://angelus.com.pl/

LITERACKA NAGRODA EUROPY ŚRODKOWEJ ANGELUS

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS ? najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski ? stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda będzie przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.