Werdyt

 

Jury 2. Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza potrzebowało 9 dni, żeby podjąć kluczowe, choć niełatwe decyzje o wyłonieniu nagrodzonych książek. Po wielu mniej lub bardziej ostrych dyskusjach powtarza się poniekąd scenariusz z 1. edycji konkursu. Otóż miło nam powiadomić, że znowu nie skończy się na jednym zwycięzcy. Scenariusz powtarza się również dlatego, że obie książki prezentują podobnie wysoki poziom, jak nagrodzone książki w 2010 r., przy okazji pierwszej edycji przedsięwzięcia.

Przechodząc do konkretów: Pierwsze miejsce przyznano Ewie Jarockiej (Wrocław) za książkę ?nie ma dobrych ludzi?. Miejsce drugie zajęła Ewa Olejarz (Zabrze) z tomem roboczo zatytułowanym [„Wiersze”].

Gratulujemy obu laureatkom.

Obie propozycje wyróżnia – oprócz spójnej budowy, rzadko spotykanych środków poetyckiego wyrazu, i pewnego rodzaju dzikości – wyraźnie ustawiony, nieujarzmiony poetycki głos. Plus autonomicznie wykreowana rzeczywistość, w którą czytelnik wkracza z poczuciem uczestnictwa w jakimś tajnym, nieoswojonym rytuale, który wprawia go nierzadko w osłupienie. Obie propozycje, choć tak różne od siebie, a jednocześnie tak świeże, wzajemnie wyraźnie korespondują ze sobą, i się uzupełniają, co stanowiło dodatkowy argument za tym, żeby wyróżnić je publikacją.

Nagrodą główną jest wydanie obu wyróżnionych tomów, udział Autorek podczas festiwalu literacko-artystycznego preTEXTY, który będzie odbywać się w 2016 r. na Dolnym Śląsku, a także 30 egz. autorskich opublikowanych książek.

Dziękujemy wszystkim autorom, którzy zaszczycili nas akcesem do tegorocznej edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza. Na dniach opublikujemy zajawki nagrodzonych książek.

Jacek Bierut, Grzegorz Czekański, Karol Pęcherz