26 marca (w sobotę) o godz. 18:00 gościem Tajnych Kompletów będzie Roman Kaźmierski. Spotkanie, poświęcone jego ostatniej książce poetyckiej „Dni zimorodków”, poprowadzi Jakub Skurtys.

Roman Kaźmierski: urodzony w 1954 roku. Jako poeta zadebiutował w 1975 roku tomikiem „Bezpieczna odległość”. Później sporadycznie publikował w prasie literackiej: „W drodze”, „Obecność” oraz Paryskiej „Kulturze”.  W latach 1980-82 prowadził działalność społeczną i polityczną.  W stanie wojennym internowany.  Od 1984 r. mieszka i pracuje w Szwecji.  W 2004 roku wydał „Sen odwykowy”, w 2006 „Rzeka brakujących słów”  oraz w internecie „Nieuleczalna okolica”.  Jego wiersze tłumaczono w nowojorskich Circumference oraz Indiana Review. W roku 2010 nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazały się „Dni Zimorodków”,  tomik poezji.

Karol Maliszewski o Dniach zimorodków:

Język jest tu niespodzianką. Niby polski, a obcy. Efektownie obcy. Docierający do ukrytych znaczeń. Jak ukrywają się znaczenia? To tylko poeta wie, bijąc na oślep. Roman Kaźmierski nie bije na oślep. On precyzyjnie uderza, wręcz wymierza. Odtąd dotąd: dawki słów. A potem porządkuje zapiski. Układa w kategorie. W cykle powtórzeń. Bo wszystko się powtarza w języku. Jak świat światem są jakieś narzecza i terytoria, teorie i praktyki, instrumenty i operacje, reguły i wyjątki, próby i ćwiczenia. Żeby było jasne: Roman Kaźmierski terminował wystarczająco długo, teraz należy mu się splendor, to nie są próby i ćwiczenia, to są skończone całości, nienagannie sformatowany żywioł mowy lirycznej.